Nurkowanie rekreacyjne to niezwykle atrakcyjna forma spędzania czasu wolnego. Cieszy się ono dużym i stale rosnącym zainteresowaniem. Przygodę z nurkowaniem można zaczynać praktycznie w każdym wieku, ale należy pamiętać o tym, że w przypadku nurkowania, podobnie jak i w innych formach aktywności, istnieją pewne ograniczenia.
Z czego wynika zainteresowanie nurkowaniem?
Wraz z upływem czasu zainteresowanie nurkowaniem wzrasta. Jeszcze do niedawna nurkowanie było przed wszystkim kojarzone z pracą służb mundurowych. Jednak postęp technologiczny i zwiększona dostępność zaawansowanego technologicznie wyposażenia sprawiły, że nurkowanie stało się bardziej dostępne.
O czym należy pamiętać w przypadku nurkowania?
Nurkowanie to niezwykle atrakcyjny sport, który wymaga zachowania określonych zasad bezpieczeństwa. Należy bowiem pamiętać o tym, że organizm człowieka nie jest przystosowany do długotrwałego przebywania w środowisku wodnym. Poza tym, zanurzanie się nurka związane jest zawsze z negatywnym oddziaływaniem na jego ciało zwiększonego ciśnienia hydrostatycznego. Co istotne, tego rodzaju wpływ może prowadzić do szeregu niekorzystnych zmian, w tym chorób i urazów. Oddychanie pod wodą możliwe jest z wykorzystaniem automatu oddechowego, który dostarcza mieszaninę oddechową. Nowoczesne urządzenia zaopatrywane są nie tylko w sprężone powietrze, ale również w mieszanki gazów dostosowywanych do głębokości.
Czy nurkowanie wymaga dobrej kondycji fizycznej?
Tak. Osoby pragnące rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem powinny zadbać o swoje zdrowie i dobrą kondycję fizyczną. Warto dodać, że osoby niepełnosprawne fizycznie oraz te, które borykają się z chorobami przewlekłymi również mogą nurkować rekreacyjnie bez negatywnego wpływu na stan ich zdrowia. W niektórych wypadkach nurkowanie stanowi nawet doskonałą formę aktywnej rehabilitacji ruchowej.
Czy nurkowanie wymaga kontroli kwalifikacyjnej?
Przepisy regulujące kwalifikowanie osób chętnych do nurkowania są inne w przypadku nurkowania amatorskiego i zawodowego. W wielu instytucjach występują także dodatkowe wewnętrzne regulaminy, które określają zasady danej organizacji nurkowej oraz doprecyzowują potrzebę posiadania badań lekarskich. W przypadku nurkowania rekreacyjnego badanie kwalifikacyjne może prowadzić lekarz podstawowej opieki medycznej, który prowadzi wywiad pod kątem występowania ewentualnych chorób:
- układu oddechowego,
- układu krążenia,
- narządu słuchu i równowagi,
- wzroku i zatok przynosowych,
a także chorób neurologicznych i zaburzeń psychicznych, chorób układu pokarmowego i zaburzeń metabolicznych.
Jakie są ograniczenia do nurkowania?
Wśród wielu przeciwskazań do nurkowania wymienia się te, które są związane z zaburzeniem prawidłowego funkcjonowania układu oddechowego. Nurkować nie należy w przebiegu zapalenia płuc oraz w trakcie zapalenia oskrzeli. Poza tym, zabronione jest nurkowanie w okresie zaostrzenia astmy oskrzelowej. Dożywotnie przeciwskazanie do nurkowania stanowi przebyta odma opłucnowa, a także niektóre przebyte operacje na klatce piersiowej. W przypadku przebytej gruźlicy konieczne jest wykonywanie prześwietlenia klatki piersiowej.
Czy można nurkować w trakcie infekcji?
Osoby korzystające z uroków nurkowania dość często zastanawiają się nad tym, czy powinny one ograniczyć aktywność sportową w trakcie infekcji i przeziębienia. Muszą one pamiętać o tym, że nawet niewielkie przeziębienie, w przebiegu którego pojawiają się znikome objawy może mieć bardzo poważne konsekwencje. Pojawiający się w przebiegu przeziębienia kaszel znacznie utrudnia korzystanie z aparatu tlenowego, a katar wpływa na funkcjonowanie zatok i uszu. Zwiększona ilość wydzieliny oraz trudności związane z jej efektywnym usuwaniem z organizmu prowadzą do zaburzenia funkcjonowania struktur odpowiedzialnych za regulowanie i wyrównywanie ciśnienia. Nie można bowiem zapominać o tym, że podczas schodzenia nurka pod wodę jego ciało narażone jest na negatywny wpływ różnicy ciśnień. Brak efektywnej regulacji może prowadzić do wzrastania uczucia dyskomfortu, pojawiania się dolegliwości bólowych, a nawet do uszkodzenia i pęknięcia błony bębenkowej. Tego rodzaju zmiany umożliwiają napływanie wody do ucha środkowego oraz występowania wymiotów, zaburzenia orientacji w przestrzeni, nawet trwałej lub przejściowej głuchoty. Tego rodzaju zmiany wymagają pilnej interwencji medycznej.
Zobacz także: Czym jest barotrauma?
Czy infekcja zwiększa ryzyko związane z występowaniem urazów?
Tak. Infekcja w trakcie nurkowania może zwiększać ryzyko związane z występowaniem urazów uszu i zatok. Z tego powodu tymczasowe medyczne zakazy nurkowania obejmują Nie tylko choroby przewlekłe na etapie ich zaostrzeń, a również inne z pozoru niegroźne schorzenia, w tym:
- nieżyt nosa,
- zapalenie migdałków,
- zapalenie krtani,
- przeziębienie.
Do chorób uszu i zatok przynosowych, które stanowią przeciwskazanie do nurkowania należy:
- przewlekły stan zapalny uszu oraz zatok przynosowych,
- zwężenie trąbek i przewodów słuchowych,
- trwale pękniętą błonę bębenkową,
- wrażliwość na podrażnienia przedsionkowe,
- stany po operacjach chirurgicznych uszu.
Jakie inne choroby stanowią przeciwskazanie do nurkowania?
Wśród chorób układu sercowo-naczyniowego stanowiących przeciwwskazanie do nurkowania wymienia się zaburzenia rytmu serca oraz niestabilną dławicę piersiową. Wśród innych chorób wymienia się:
- niewyregulowane nadciśnienie tętnicze,
- wady serca.