Bezdech senny – co warto o nim wiedzieć

Obturacyjny bezdech podczas snu (OBPS) to schorzenie, które może nieść za sobą wiele niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji. Dotknięte nim osoby uskarżają się na uczucie chronicznego zmęczenia. Rośnie u nich także ryzyko występowania chorób układu sercowo-naczyniowego. Warto zatem dowiedzieć się jakie są przyczyny, objawy oraz metody diagnozowania OBPS.

OBPS – przyczyny i objawy

OBPS jest najczęstszym zaburzeniem oddychania, które występuje podczas snu. Bezdechy senne mogą pojawiać się niekiedy nawet u zdrowych osób. Jednak, gdy częstotliwość ich wstępowania wzrasta, nie wolno bagatelizować sprawy. Za patologiczne uznaje się te bezdechy, które trwają dłużej niż 10 sekund i występują częściej niż 10 razy na godzinę.

Mimo wielu badań prowadzonych nad OBPS, specjalistom nadal nie udało się ustalić konkretnej przyczyny występowania tego schorzenia. Niemniej jednak pojawieniu się obturacyjnego bezdechu sennego sprzyjają m.in.:

– skrzywienie przegrody nosa;

– przerost małżowin nosowych;

– polipy w nosie;

– przerost migdałków podniebiennych;

– powiększony język;

– wydłużone podniebienie miękkie;

– nieprawidłowości anatomiczne w obrębie twarzoczaszki, np. skrócona lub cofnięta żuchwa.

Rozpoznanie OBPS nie zawsze jest łatwe. Osoby, u których pojawia się to zaburzenie bardzo często przez długi czas nie zauważają problemu. W tym przypadku nieoceniona może okazać się czujność naszych najbliższych. To oni najczęściej jako pierwsi zauważają, że u chorego pojawiają się symptomy takie jak: głośne i nieregularnie chrapanie oraz wstępowanie samych bezdechów, podczas których nie da się usłyszeć oddechu osoby cierpiącej na OBPS oraz nie widać ruchów jego klatki piersiowej.

Dodatkowo OBPS może objawiać się niespokojnym przebiegiem snu, częstymi wybudzeniami, a nawet wzmożoną potliwością i zwiększoną częstotliwością oddawania moczu w ciągu nocy. Natomiast podczas dnia osoby cierpiące na obturacyjny bezdech senny są niewyspane, zmęczone, zdarza się im zapadać w sen, np. nad książką lub przed telewizorem. Nocny bezdech mogą też sugerować: suchość jamy ustnej, częste bóle gardła, drażliwość oraz skłonność do zapadania w stany depresyjne.

Diagnozowanie OBPS

Specjaliści z krakowskiego Centrum Medycznego PROMED od lat zajmują się leczeniem obturacyjnego bezdechu sennego. Podstawą do zdiagnozowania tej przypadłości jest przeprowadzenie szeregu niezbędnych badań. W przypadku podejrzenia OBPS najpotrzebniejszych informacji zazwyczaj dostarcza badanie polisomnograficzne. Polega ono na szczegółowym monitorowaniu przebiegu snu. W trakcie badania rejestrowane są m. in.: przepływ powietrza przez drogi oddechowe, ruchy klatki piersiowej oraz saturacja (wysycenie krwi tętniczej tlenem). Przeprowadzenie badania polisomnograficznego pozwala stwierdzić jak często u pacjenta dochodzi do bezdechów oraz w jakim stopniu organizm jest niedotleniony. Dzięki tym informacjom można także opracować optymalny plan leczenia OBPS.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje