Reumatolog Kraków
Umów się na konsultację!
Umów się na konsultację!
Rejestracja telefoniczna czynna od 8-16
Reumatolog to lekarz, który w swojej pracy skupia się na diagnostyce i leczeniu chorób związanych z układem kostno-stawowym oraz dolegliwości obejmujących układowe tkanki łączne. Podczas konsultacji reumatologicznych przeprowadzane są szczegółowe wywiady medyczne, w czasie których lekarz zadaje pacjentowi pytania związane z niepokojącymi objawami, czasem ich trwania czy okolicznościami, w których dochodzi do ich nasilenia. Lekarz ocenia także stan zdrowia pacjenta, w tym sprawdza ruchomość stawów. W ramach poszerzonej diagnostyki reumatolog może zlecać dodatkowe badania diagnostyczne. Wykonujemy także USG reumatologiczne stawów. W szerokiej grupie chorób zapalnych, zwyrodnieniowych i metabolicznych, których leczeniem zajmuje się reumatolog wymienia się między innymi:
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów
Reaktywne, infekcyjne i łuszczycowe zapalenie stawów
Osteoporoza
Toczeń rumieniowaty układowy i toczeń polekowy
Dna moczanowa
Twardzinę układowa
Zesztywniające zapalenie stawów i kręgosłupa
Należy podkreślić, że reumatologia oraz ortopedia i traumatologia narządu ruchu to odrębne specjalizacje lekarskie, mimo że obie związane są z chorobami układu ruchu. Ortopedzi pomagają pacjentom borykającym się z urazami kości, stawów oraz mięśni, które mogą być skutkiem zwichnięć, złamań, skręceń czy wynikiem nabytych lub wrodzonych wad postawy. Reumatolodzy z kolei leczą pacjentów, u których występują choroby reumatyczne powodujące ból w obrębie kości, mięśni oraz stawów. Ortopeda w wielu wypadkach wdraża leczenie zabiegowe, zaś reumatolog skupia się na długotrwałym leczeniu farmakologicznym, które może być połączone z fizjoterapią i zabiegami rehabilitacyjnymi.
Reumatolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem stanów chorobowych dotyczących kości i stawów. Reumatolodzy diagnozują również ogólnoustrojowe stany zapalne tkanki łącznej i inne choroby, które mogą powodować ograniczenia ruchomości i sztywność stawów, a także obrzęki i dolegliwości bólowe.
Jakie badania mogą być wykonywane w ramach diagnostyki?
W trakcie diagnostyki chorób reumatologicznych mogą być wykonywane badania laboratoryjne i obrazowe, w tym:
Zmiany reumatoidalne mogą występować nie tylko u osób dorosłych, ale również dotykać dzieci. W przypadku młodszych pacjentów postepowanie jest podobne do diagnostyki i leczenia, które stosowane jest w przypadku osób dorosłych. Warto pamiętać o tym, że dzieci są bardzo aktywne, a ewentualne obrzęki czy bóle stawów i zaczerwienienia mogą się pojawiać w wyniku urazów. Jeżeli jednak pojawiają się dodatkowe objawy obejmujące gorączkę, utratę masy ciała, zmiany skórne czy powiększone węzły chłonne, warto skonsultować się ze specjalistą, ponieważ zmiany mogą wynikać z rozwoju:
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów
Młodzieńczy toczeń rumieniowaty układowy
Choroba Kawasakiego
Martwica jałowa kości
Zespół nadmiernej ruchomości stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów
Konsultacja reumatologiczna jest zalecana w przypadku pojawiania się i nasilania się objawów związanych z układem ruchu, które mogą obejmować:
poranna sztywność stawów
ograniczona ruchomość stawów
obrzęki stawów
bole stawów
zgrubienia podskórne
zmiany skórne
bóle barku
bóle ręki
bóle nadgarstka
bóle krzyża
Wymienionym objawom może towarzyszyć gorączka. Pojawiać się może także nadmierne pragnienie, nadmierna senność, osłabienie, a także utrata apetytu i spadek masy ciała.
Od 20 lat – towarzyszymy
pacjentom, oferując usługi
medyczne na najwyższym poziomie.
Każdego roku
wykonujemy 100 000
świadczeń zdrowotnych.
Zatrudniamy 130 osób
personelu medycznego
z wiedzą i doświadczeniem.
Jakość naszych usług
potwierdzona Certyfikatem
PN-EN ISO 9001:2009.