Leczenie chrapania, kiedy domowe sposoby zawodzą

obturacyjny bezdech senny

Chrapanie to wynik zbytniego zwiotczenia podniebienia miękkiego. Problem wywiera wyjątkowo negatywny wpływ na życie małżeńskie. Zdarza się, że głośne „charczenie” budzi nie tylko osobę, która śpi obok, ale i nas samych.

Kłopoty ze snem to jednak nie jedyna konsekwencja dolegliwości. Do najpoważniejszych zagrożeń, do jakich prowadzi bagatelizowanie chrapania, należą m.in.: udar mózgu, zaburzenie rytmu czy zawał serca lub nawet nagły zgon w nocy wywołany bezdechem. Spanie na boku, trzymanie głowy na kopcu usypanym z poduszek czy utrata wagi – mogą zmniejszyć rozmiar problemu, jednak nie są w stanie go rozwiązać.

Chrapanie – jak je leczyć?

Właściwą metodę leczenia (operacyjną lub nieoperacyjną) dobiera otolaryngolog – po przeprowadzeniu niezbędnych badań, a także wywiadu z pacjentem. Za najskuteczniejszą i najnowocześniejszą uznaje się koblację, wykorzystującą fale radiowe i plazmę, która powstaje w wyniku ich stosowania. Wspomniany sposób pozbywania się chrapania jest skuteczny i nieinwazyjny – proces rekonwalescencji trwa znacznie krócej niż w przypadku wykorzystywania klasycznych metod. Zabieg polega na dezintegracji tkanek na poziomie molekularnym. Koblację wykonuje się w celu usztywnienia i podniesienia podniebienia. Dzięki temu drogi oddechowe udrożniają się, a pacjent przestaje doświadczać problemów z oddychaniem. Wystarczy jedna wizyta w gabinecie otolaryngologicznym, aby pozbyć się kłopotliwego, uciążliwego i potencjalnie groźnego problemu.

Chrapanie redukuje się także przy zastosowaniu lasera – bezboleśnie, a nawet bez konieczności znieczulania. Celem takiej procedury także jest usztywnienie zwiotczałej tkanki. Laser podgrzewa ją, wywołując tym samym kontrakcję kolagenu i przywracając odpowiednią sztywność. Zabieg wykonuje się trzykrotnie, w ostępach: piętnasto- i trzydziestodniowym. Na początku naświetla się kolejno poszczególne obszary jamy ustnej: podniebienie miękkie z języczkiem, przedni łuk podniebienno-językowy, a także tylny łuk wraz z migdałkami. Na koniec wiązki promieni kieruje się na obszar boczny i podstawę języka. Choć laserowe usztywnianie tkanki wykonuje się trzykrotnie, efekty można zobaczyć już po pierwszym zabiegu. Czasami zdarza się nawrót dolegliwości – w takiej sytuacji należy powtórzyć serię.

Domowe sposoby leczenia chrapania – czy warto?

Borykając się z problemem chrapania i szukając ratunku, możemy korzystać z tzw. domowych sposobów lub inwazyjnych i bolesnych zabiegów chirurgicznych. Współczesna medycyna daje nam jednak inne – skuteczne i bezbolesne możliwości, którymi warto się zainteresować.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje