Kardiomiopatie

Co należy wiedzieć o kardiomopatii?

Kardiomiopatie to choroby serca o zróżnicowanych przyczynach. Z tego powodu wyróżnia się kilka typów kardiopatii, które dają nieco inne objawy. Wszystkie jednak rodzaje choroby prowadzą do zaburzeń prawidłowej pracy mięśnia sercowego.

Czym zatem jest kardiomiopatia?

Kardiomiopatie to choroby kardiologiczne, które mogą mieć związek z zaburzeniami autoimmunologicznymi, nieprawidłową pracą układu hormonalnego czy przyjmowaniem leków. Zgodnie z podziałem opracowanym w 1995 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1995 wyróżnia się:

  • kardiomiopatię przerostową,
  • kardiomiopatię restrykcyjną,
  • kardiomiopatię rozstrzeniową,
  • arytmogenną kardiomiopatię prawej komory,
  • kardiomiopatie niesklasyfikowane.

Co wiadomo o kardiomiopatii przerostowej?

Kardiomiopatia przerostowa to choroba serca, która w większości wypadków uwarunkowana genetycznie. Za rozwój choroby odpowiada zatem wada w kodzie genetycznym dziedziczona od jednego z rodziców lub pojawiająca się w wyniku mutacji. W co trzecim przypadku przyczyny tego rodzaju kardiopatii pozostają nieznane. Przyjmuje się, że ryzyko wystąpienia choroby wzrasta w przypadku cukrzycy ciążowa zdiagnozowanej u matki. W przebiegu tego rodzaju kardiopatii dochodzi do nadmiernego przerostu wybranych obszarów mięśnia sercowego, w tym ściany lewej komory serca oraz przegrody międzykomorowej. Choroba może przez długi czas nie dawać żadnych objawów, ale może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, w tym zgonu pacjenta przez jego czterdziestym rokiem życia.   

Co cechuje kardiomiopatię restrykcyjną?

Tego rodzaju kardiomiopatia może pojawiać się samoistnie lub w przebiegu innych schorzeń, takich jak choćby cukrzyca, zapalenie wsierdzia czy sarkoidoza. Może się ona również pojawiać jako powikłanie do leczeniu radiologicznym chorób nowotworowych lub przyjmowaniem leków z grupy antracyklin. W przebiegu choroby dochodzi do zaburzeń związanych z prawidłowym rozkurczaniem włókien mięśnia sercowego. W efekcie tego rodzaju zmian pojawia się nieprawidłowa sztywność serca oraz zaburzeń w fazie rozkurczu.

Czy kardiomiopatia rozstrzeniowa pojawia się najczęściej?

Tak. Tego rodzaju kardiomiopatia diagnozowana jest w większości przypadków. W jej przebiegu dochodzi do zmniejszenia grubości ścian mięśnia sercowego oraz zaburzenia czynności skurczowej serca. W wyniku choroby rozwija się obukomorowa niewydolność serca oraz niewydolność lewokomorowa. Kardiomiopatia rozstrzeniowa stanowi w wielu wypadkach powikłanie innych chorób, takich jak na przykład zapalenie mięśnia sercowego o podłożu wirusowym.

Arytmogenna kardiomiopatia prawej komory

Arytmogenna kardiomiopatia prawej komory to schorzenie, które warunkowane jest genetycznie, ale sam mechanizm jego powstawania nie jest do końca poznany. Tego typu kardiomiopatia diagnozowana jest stosunkowo rzadko, a w jej przebiegu dochodzi do zmniejszenia się grubości ścian prawej komory serca. W wyniku takich zaburzeń prawa komora serca powiększa się i pojawiają się zaburzenia rytmu serca mogące prowadzić do zatrzymania krążenia i nagłego zgonu sercowego.

Niesklasyfikowana kardiomiopatia

W grupie nieskwalifikowanych znajdują się zaburzenia, które nie spełniają kryteriów umożliwiających ich powiązanie z kryteriami diagnostycznymi typowymi dla innych typów kardiomiopatii.

Jakie są najczęstsze objawy kardiomiopatii?

Większość opisanych powyżej zaburzeń kardiologicznych rozwija się powoli i na wczesnym etapie nie daje żadnych dolegliwości. Wraz z rozwojem niekorzystnych zmian pojawiać się mogą:

  • zaburzenia prawidłowego rytmu serca,
  • nieprzyjemne uczucie kołatania w klatce piersiowej,
  • zwiększona męczliwość i uczucie duszności,
  • zawroty głowy,
  • obrzęki,
  • przewlekły kaszel,
  • parcie na mocz.

Czy kardiomiopatie mogą mieć poważne konsekwencje?

Zdecydowanie tak. Tego rodzaju zaburzenia mogą powodować postępującą niewydolność serca, a także udary mózgu i zawały mięśnia sercowego.

Jakie badania diagnostyczne powinny być wykonywane w przypadku podejrzenia występowania choroby?

Objawy różnych typów kardiomiopatii są w wielu przypadkach podobne. Rozróżnienie poszczególnych rodzajów choroby może zatem stanowić poważną trudność. Konieczne jest zatem przeprowadzenie wnikliwego wywiadu medycznego, podczas którego specjalista może pozyskać wiedzę na temat dodatkowych obciążeń zdrowotnych pacjenta. Poza tym, w ramach diagnostyki wykonywana jest echokardiografia, czyli USG serca. W jego trakcie uwidocznione mogą być ewentualne nieprawidłowości anatomiczne związane z fizjologiczną budową mięśnia sercowego. W ramach poszerzonej diagnostyki wykonywane może być oznaczenie stężenia troponin sercowych, które pozwala na wykrycie zawału mięśnia sercowego oraz umożliwia ocenę stopnia nasilenia ewentualnej niewydolności serca. Rodzaj wykonywanych badań zależy od stanu zdrowia pacjenta oraz występowania ewentualnych czynników obciążających, w tym przypadków choroby stwierdzonych u najbliższych członków rodziny.

W celu umówienia wizyty do Kardiologa Kraków lub terminu badania skontaktuj  się z nami:

Centrum Medyczne PROMED
ul. Olszańska 5G
31-513 Kraków

Centrum Medyczne PROMED
ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

Centrum Medyczne PROMED

ul. Olszańska 5 G
31-513 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

olszanska@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultację