Narząd słuchu jest bardzo wrażliwy i łatwo go uszkodzić, dlatego warto wiedzieć jak należy prawidłowo czyścić uszy. Pomoże to uniknąć przykrych konsekwencji takich jak: zatkanie ucha lub pogorszenie słuchu, szum uszny, dolegliwości bólowe, uszkodzenie błony bębenkowej itp.
Systematyczne i wykonywane w prawidłowy sposób czyszczenie ucha oszczędzi nam także konieczności jego płukania, która zachodzi w przypadku, gdy w uchu zbierze się nadmierna ilość woskowiny. Zalegająca w uchu woskowina z biegiem czasu może ulec stwardnieniu i wytworzyć swego rodzaju „korek”.
Czyszczenie uszu – podstawowe błędy
Wiele osób popełnia błąd i używa do czyszczenia głębszych partii uszu patyczków higienicznych. Przez tę praktykę z ucha usuwa się więcej woskowiny niż jest to rzeczywiście konieczne. Wówczas dochodzi do nadprodukcji wydzieliny, a przez to do jej nagromadzenia się w przewodzie słuchowym i w konsekwencji do zatkania ucha.
Często czyszcząc uszy patyczkiem zamiast usuwać woskowinę, przesuwamy ją w głąb przewodu słuchowego. Jest to bardzo niebezpieczne praktyka. Wprowadzając patyczek głęboko do ucha nie trudno o uszkodzenie skóry lub błony bębenkowej.
Jak prawidłowo czyścić uszy
Patyczki higieniczne mogą być wykorzystywane do czyszczenia zewnętrznej części ucha, czyli małżowiny. Natomiast do pozbycia się nadmiaru woskowiny zalegającej w głębszych partiach ucha warto zastosować inną technikę. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów w płynie, które rozrzedzają woskowinę i umożliwiają swobodne jej usunięcie. Wystarczy zaaplikować taki preparat do ucha zgodnie z instrukcją. Zastosowanie tego typu środka spowoduje rozmiękczenie woskowiny i umożliwi łatwe usunięcie jej nadmiaru.
Płukanie ucha u laryngologa
Specjaliści z Centrum Medycznego PROMED informują, że jeżeli w związku z nieprawidłową higieną uszu pojawiły się jakiekolwiek dolegliwości mogące być następstwem zalegania woskowiny, a czyszczenie uszu domowymi sposobami nie przyniosło rezultatów należy skorzystać z konsultacji laryngologicznej.
W takim przypadku lekarz może zlecić płukanie ucha. Pacjent w ramach przygotowania do zabiegu może zostać poproszony o to, by przez 2–3 dni zakraplać do uszu parafinę, która zmiękczy woskowy „korek” i umożliwi jego sprawne usunięcie. Zabieg polega na wprowadzeniu do ucha letniej wody pod niedużym ciśnieniem. Płukanie ucha jest na ogół bezbolesne i nie powoduje u pacjenta uczucia dyskomfortu.