katar zatokowy

Jak walczyć z katarem zatokowym?

Katar zatokowy to nieprzyjemna dla pacjentów dolegliwość, która towarzyszy zapaleniu zatok przynosowych, czyli tak zwanemu nieżytowi. Katar zatokowy i stan zapalny mogą mieć różną etiologię. Warto jednak pamiętać o tym, że katar może być dość skutecznie leczony.

Jakie są zatem najczęstsze przyczyny kataru zatokowego?

Jak wspomniano powyżej, katar zatokowy może mieć różne przyczyny. Zwykle jednak tego rodzaju objawy związane są z rozwojem infekcji powodowanych przez wirusy. Patogeny wywołujące przeziębienie wnikają do organizmu przez nabłonek błony śluzowej nosa oraz zatok. To z kolei wywołuje uszkodzenie błony śluzowej i powoduje obrzęk oraz zwiększoną produkcję wydzieliny. Drobnoustroje chorobotwórcze uruchamiają proces zapalny. Obrzęk i katar zaburzają drożność lub całkowicie blokują ujście zatok. Tego rodzaju sytuacja powoduje dyskomfort pacjenta oraz może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Wspomniana niedrożność zatok sprzyja bowiem powstawaniu polipów w zatokach, które w skrajnych przypadkach muszą być usuwane chirurgicznie.

Toczący się stan zapalny może z kolei stanowić zagrożenie dla struktur kostnych oraz sprzyjać rozwojowi przewlekłego zapalenia zatok. U niemal połowy pacjentów borykających się z katarem jako przyczynę dolegliwości wskazuje się rynowirusy, zaś za co piątą infekcję odpowiadają wirusy paragrypy. Katar i stan zapalny mogą być również powodowane przez bakterie, w tym Streptococcus pneumoniae czy Haemophilus influenzae. Należy dodać, że pojawianiu się kataru sprzyjać mogą nieprawidłowości dotyczące struktur anatomicznych nosa, w tym choćby krzywa przegroda. Wśród innych czynników sprzyjających występowaniu kataru wymienia się między innymi młody wiek pacjentów, stany zapalne zębów, alergie oraz palenie tytoniu.

Jak wygląda katar zatokowy?

Katar zatokowy, który towarzyszy zapaleniu zatok przynosowych zwykle jest wodnisty lub śluzowy. Może również współwystępować z ropną wydzieliną. Barwa i rodzaj kataru nie powinny stanowić podstawy do określania etiologii kataru. Pochodzenie objawów nie powinno być również określane na podstawie obecności lub braku gorączki. Konieczna jest w tym wypadku konsultacja medyczna oraz w uzasadnionych przypadkach wykonywanie dodatkowych badań.

Jakie objawy mogą towarzyszyć katarowi zatokowemu?

Katar zwykle powoduje niedrożność nosa oraz spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła. To z kolei powoduje kaszel. Poza tym, występować mogą dolegliwości bólowe twarzy i ucha, pogorszone samopoczucie, a także obrzęk powiek oraz obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej nosa. Pacjenci dość często uskarżają się na uczucie rozpierania w okolicy nasady nosa oraz utratę węchu. Występować może również dość wysoka gorączka.

Jak długo trwa katar zatokowy?

Katar zatokowy o podłożu wirusowym trwa zazwyczaj od siedmiu do dziesięciu dni i zwykle ustępuje samoistnie. Objawy mogą się jednak przedłużać i utrzymywać nawet przez trzy tygodnie. W przypadku, w którym po około pięciu dniach nie stwierdza się widocznej poprawy samopoczucia pacjentów wskazana jest konsultacja medyczna, ponieważ możliwe jest zakażenie bakteryjne, które wymaga włączenia antybiotykoterapii.

Jak leczy się katar zatokowy?

Jak wspominano powyżej, katar zatokowy zwykle ustępuje samoistnie. Możliwe jest jednak stosowanie leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, które skracają czas trwania i ograniczają dyskomfort pacjentów. W tym wypadku warto sięgać po preparaty zawierające w swoim składzie ibuprofen. Chorzy mogą również sięgać po preparaty, które obkurczają śluzówkę nosa. Są one dostępne w postaci kropli lub aerozolu i zawierają ksylometazolinę lub oksymetazolinę. Tego rodzaju produkty nie powinny być stosowane dłużej niż tydzień, ponieważ mogą sprzyjać nawrotom obrzęków nosa. W sytuacji, w której objawy utrzymują się przez tydzień oraz towarzyszy im gorączka wskazana jest antybiotykoterapia, która powinna być stosowana przez około czternaście dni. Co ważne, mimo ewentualnej szybkiej poprawy stanu zdrowia pacjenta konieczne jest przyjęcie serii leków, ponieważ przerwanie terapii może sprzyjać rozwojowi przewlekłego zapalenia zatok. Katar zatokowy o podłożu alergicznym wymaga włączenia terapii z glikokortykosteroidami. Leczenie może również wymagać stosowania leków przeciwgrzybiczych.

Czy istnieją domowe sposoby na katar zatokowy?

Przykre dla pacjentów dolegliwości mogą być ograniczane przez płukanie nosa roztworami chlorku sodu, który dostępne są w sprzedaży aptecznej. Można również stosować inhalacje parowe z użyciem olejków eterycznych, w tym olejku tymiankowego czy eukaliptusowego. Dolegliwości bólowe okolic twarzy można ograniczać poprzez przykładanie ciepłych okładów, zaś wzmocnieniu organizmu i szybszemu pokonaniu infekcji sprzyja odpoczynek, zbilansowana dieta oraz spożywanie naparów z malin i lipy.

Czym cechuje się katar zatokowy u dzieci?

Młodzi pacjenci są podatni na rozwój infekcji i występowanie kataru zatokowego. W okresie jesienno-zimowym dość często borykają się z bólem głowy i gardła oraz kaszlem i kichaniem. W pierwszej fazie infekcji katar jest zwykle płynny i przejrzysty, zaś nieco później staje się on gęsty. Pojawienie się ropnej wydzieliny stanowi wskazanie do konsultacji medycznej, ponieważ może mieć związek z zakażeniem bakteryjnym, które wymaga zastosowania antybiotyków.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje