Infekcje uszu u dzieci

Infekcje oraz stany zapalne uszu często rozwijają się u dzieci do piątego roku życia. Jest to spowodowane charakterystyczną budową narządu słuchu u najmłodszych, która z biegiem czasu ulega zmianie. Trąbka słuchowa dziecka jest krótsza niż u dorosłego, a także szeroka i poziomo położona, co ułatwia bakteriom i zarazkom przenoszenie się w głąb ucha.

Zapalenie ucha najczęściej jest skutkiem rozszerzającej się infekcji nosogardła. Powodować je mogą np. niedoleczone katary. Najczęściej stan zapalny rozwija się w jednym uchu, natomiast w przypadku gdy infekcja zaatakuje oboje uszu mamy do czynienia z obustronnym zapaleniem ucha środkowego.

Stany zapalne (infekcje bakteryjne i wirusowe)

Częstą przyczyną chorób uszu u dzieci są infekcje wirusowe, które z czasem mogą przejść w infekcje bakteryjne. U podłoża stanu zapalnego ucha leżą najczęściej zakażenia zlokalizowane w jamie nosowo-gardłowej. Stamtąd też zakażenie przenosi się przez trąbki słuchowe do ucha środkowego.

Na skutek infekcji może dojść do uszkodzenia nabłonka jamy bębenkowej. Wówczas w tym miejscu zaczyna zbierać się płyn i dochodzi do tzw. wysięku, który może ulec także nadkażeniu bakteryjnemu.

Typowe objawy zapalenia ucha

Typowymi objawami wirusowego zapalenia ucha u dzieci są:

– znacznie podwyższona temperatura ciała

– przeszywający ból ucha, nasilający się w nocy w pozycji leżącej

– biegunka (szczególnie u niemowląt)

– brak apetytu, wywołany poprzez dolegliwości bólowe pojawiające się przy przełykaniu oraz gorączkę

– ogólne osłabienie organizmu

Leczenie stanów zapalnych ucha

Specjaliści z krakowskiego Centrum Medycznego PROMED informują, że zazwyczaj przy infekcjach wirusowych ucha wdraża się leczenie objawowe. Lekarze zlecają zaaplikowanie małym pacjentom środków przeciwgorączkowych oraz leków niwelujących dolegliwości bólowe. W przypadku, gdy objawy chorobowe mimo leczenia nie ustępują lub nawet nasilają się, konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii.

W trakcie leczenia należy przestrzegać także kilku dodatkowych zaleceń. Warto, aby dziecko pozostało w łóżku, aż do czasu kiedy gorączka ustąpi. Jeżeli temperatura nie jest podwyższona nie jest to konieczne, wystarczy jedynie unikać przeciągów oraz przebywania w wychłodzonych oraz przegrzanych pomieszczeniach. Rodzice powinni także zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu chorego, szczególnie jeśli infekcji towarzyszy wysoka gorączka, brak apetytu i biegunka.

Infekcja ucha najczęściej ustępuje po kilku dniach od wprowadzenia leczenia. Niemniej jednak zaleca się, aby dziecko pozostało w domu kilka dni dłużej, aby zminimalizować ryzyko nawrotu choroby. Będzie to także dodatkowy czas na regenerację osłabionego chorobą organizmu dziecka.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje