Zespół krakowskich lekarzy dokonał pierwszego w Małopolsce wszczepienia implantu ślimakowego. Jednym z lekarzy biorących udział w tym ważnym wydarzeniu był otolaryngolog Piotr Łach, który pełni funkcję ordynatora Oddziału Otolaryngologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie oraz przyjmuje pacjentów w naszym Centrum Medycznym.
Sukces małopolskich lekarzy
Jak wspomniano powyżej, w Małopolsce dokonano pionierskiego zabiegu, którym jest wszczepienie implantu ślimakowego. W zabiegu udział brał profesor Marcin Szymański oraz otolaryngolog Piotr Łach, który jest ordynatorem Oddziału Otolaryngologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera.
Dlaczego możliwość wykonywania tego rodzaju zabiegów jest tak istotna?
Wszczepienie implantu ślimakowego to zabieg, który rocznie jest wykonywany u około czterystu pacjentów w całym kraju. Jeszcze do niedawna tego rodzaju procedura nie była możliwa do przeprowadzenia na terenie Małopolski, a pacjenci z tego regionu kraju byli kierowani do innych ośrodków położonych w znacznej odległości od ich miejsca zamieszkania. Możliwość wykonywania tego rodzaju skomplikowanych zabiegów na terenie Specjalistycznego Szpitala w Krakowie jest zatem rozwiązaniem, które w dużym stopniu wpływa na poprawę komfortu pacjentów oraz ostateczny sukces leczenia. Placówka znajduje się w prestiżowym gronie piętnastu ośrodków medycznych wykonujących tego rodzaju zabiegi na terenie kraju.
Czym jest implant ślimakowy?
Implant ślimakowy to elektroniczna proteza słuchu. Jest on wszczepiany do kości skroniowej, a jego rolą jest pobudzenie zakończeń nerwu słuchowego. Co ważne, tego rodzaju zabieg umożliwia odzyskanie słuchu nawet przez osoby całkowicie głuche.
U kogo wykonane zostały tego rodzaju zabiegi?
Wszczepienie implantu ślimakowego zostało przeprowadzone u dwóch pacjentów. Był to ukraiński żołnierz, który utracił słuch w wyniku urazów doznanych w czasie działań wojennych oraz polska pacjentka z postępującym niedosłuchem. Co ważne, obie operacje zostały wykonane zgodnie z planem i trwały około dwóch godzin. Warto dodać, że po przeprowadzonych operacjach konieczna jest rehabilitacja trwająca około pół roku. Jest to jednak okres stosunkowo krótki, ponieważ wspomniani pacjenci posiadają tak zwaną pamięć słuchową. W obu wypadkach rokowania są pomyślne, a korzyści wynikające ze stosowania implantu ślimakowego odczuwane są przez pacjentów były niemal natychmiast.
Co sprawia, że tego rodzaju zabiegi polegające na wszczepieniu implantów ślimakowych są możliwe do przeprowadzenia w Krakowie?
Zespół krakowskich lekarzy zdobył odpowiednie wyszkolenie oraz doświadczenie. Poza tym, dysponuje on stosownym zapleczem audiologicznym i rehabilitacyjnym. Warto dodać, że pierwsze implanty ślimakowe były dostępne na terenie kraju już w latach 90. i stosowane były w przypadku pacjentów borykających się z obustronnym i głębokim niedosłuchem oraz całkowitą głuchotą. Zabiegi tego rodzaju wykonywane były i są również u osób dorosłych, u których występuje jednostronna lub częściowa głuchota, a pacjenci nie uzyskują korzyści związanych ze stosowaniem aparatów słuchowych. Procedura stosowana jest również u osób, które utraciły słuch w sposób nagły. Z implantów ślimakowych korzystają również najmłodsi pacjenci, w tym noworodki. W tym wypadku zastosowanie ma wprowadzony przez WOŚP projekt, który umożliwia diagnozowanie dzieci pod kątem niedosłuchu oraz wszczepienie implantów już w pierwszych miesiącach ich życia. Co ważne, zarówno sam zabieg, jak i późniejsza rehabilitacja finansowane są przez NFZ.