Polisomnografia – badanie snu

obturacyjny bezdech senny

Badanie polisomnograficzne pozwala na ocenę jakości snu. Wykonuje się je, aby określić, czy w trakcie snu nie występują zaburzenia oddychania. Wskazaniem do polisomnografii jest m.in. chrapanie, bezsenność, częste wybudzanie się w nocy. Warto rozważyć także wykonie badania w przypadku, gdy pacjent uskarża się się na: poranne bóle głowy, sennością w ciągu dnia, zmęczeniem nawet po przespanej nocy.

Na czym polega badanie polismonograficzne?

Badanie polisomnograficzne polega na ciągłym zapisie wszystkich parametrów snu pacjenta. Na kompletny obraz badania składają się zapisy elementów takich jak:

– czynność elektryczna mózgu (elektroeencefalogram)

– ruchy gałek ocznych (elektrookulogram)

– czynność mięśni podczas snu (elektromiogram)

Dodatkowo podczas badania monitorowane są także czynności oddychania: przepływu powietrza przez drogi oddechowe, ruchy oddechowe klatki piersiowej i brzucha oraz zwartość tlenu we krwi. Zapisowi podlegają także dźwięki chrapania. Obraz badania uzupełniony zostaje także przez elektrokardiogramu (EKG).

Jak wygląda badanie?

Przed przystąpieniem do badania pacjent proszony jest o wypełnienie ankiety, w której udziela odpowiedzi na pytania dotyczące jego snu. Dodatkowo przed rozpoczęciem przygotowań do badania jest także dokładnie ważony oraz mierzony. Pacjent zgłasza się na badanie wieczorem. Godzina rozpoczęcia badania jest dostosowana do podanej przez niego w ankiecie standardowej pory snu. Wówczas pacjentowi zostają założone elektrody i czujniki, dzięki którym możliwe jest monitorowanie przebiegu snu. Rozmieszcza się je na skórze głowy oraz klatce piersiowej i brzuchu pacjenta.

Następnego dnia rano elektrody zostają odłączone. Przed udaniem się do domu pacjent zostanie poproszony o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego badania oraz przebieg i jakości snu. Następnie wszystkie zapisy z badania przekazywane są specjalistom, którzy po ich wnikliwej analizie opracowują ostateczny wynik.

Specjaliści z Centrum Medycznego PROMED zaznaczają, że ze względu na wysoki koszt polisomnografii w pierwszej kolejności wykonuje się badania przesiewowe, które pozwalają potwierdzić, czy u pacjenta rzeczywiście występują poważne zaburzenia oddychania podczas snu.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje