Astma oskrzelowa

astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa – przyczyny, objawy, leczenie

Astma oskrzelowa stanowi spore zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Schorzenie objawia się napadowo występującymi dusznościami typu wydechowego. Nie można jednoznacznie powiedzieć, kiedy dochodzi do ataku, co nierzadko wywołuje ogromny stres i lęk. W wielu przypadkach możliwe jest skuteczne zapanowanie nad dolegliwościami, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Niezbędne jest jednak profesjonalne leczenie, a także stała opieka specjalisty. Pierwszym krokiem jest ustalenie przyczyny choroby. Istnieje wiele czynników (genetycznych i środowiskowych), które mogą ją wywoływać.

Czym jest astma oskrzelowa?

Astma oskrzelowa zaliczana jest do grupy przewlekłych chorób zapalnych. Schorzenie nazywane jest także dychawicą. Może ono być spowodowane np. infekcjami wirusowymi/bakteryjnymi, towarzyszącymi chorobami przewlekłymi, chronicznym stresem i niezdrowym trybem życia. Zmniejszona wydolność dróg oddechowych negatywnie wpływa na jakość życia pacjenta. Warto wspomnieć, że choroba dotyka coraz większej części społeczeństwa.

Należy wiedzieć, że astma oskrzelowa wywołuje w organizmie nieodwracalne zmiany. Jest to choroba nieuleczalna, jednak dzięki odpowiedniemu leczeniu możliwe jest zminimalizowanie ryzyka oraz częstotliwości napadów duszności. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to jedno z najpoważniejszych schorzeń cywilizacyjnych. Dane statystyczne dowodzą, że z astmą oskrzelową boryka się około trzech milionów Polaków. Naukowcy przypuszczają, że każdego roku liczba chorych będzie wzrastać.

Astma oskrzelowa objawy

Astma oskrzelowa wiąże się z wieloma męczącymi dolegliwościami, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Stanowią one następstwo nieprawidłowego przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Do objawów dychawicy zalicza się m.in.:

  • świszczący oddech,
  • ucisk w drogach oddechowych,
  • kaszel,
  • obrzęk błony śluzowej,
  • napady duszności.

Dla chorych na astmę oskrzelową szczególny problem stanowią napady duszności. Zazwyczaj ustępują one dopiero po podaniu właściwie dobranych leków. W większości przypadków pojawia się także wydzielina, która wymaga usunięcia z jamy ustnej.

Astma oskrzelowa diagnoza

Do lekarza należy zgłosić się natychmiast po rozpoznaniu niepokojących objawów. Im wcześniej zostanie zdiagnozowana dolegliwość, tym lepiej. Nie należy czekać na zaostrzenie się schorzenia. Do specjalisty trzeba udać się nawet wtedy, gdy napady duszności pojawiają się bardzo rzadko. Diagnoza dychawicy jest relatywnie łatwa. Podstawę stanowi szczegółowy wywiad z pacjentem. Problem może pojawić się na etapie ustalania przyczyny choroby. Konieczne jest sprawdzenie reakcji chorego na konkretne czynniki. Badanie przeprowadzane jest przez alergologa.

Astma oskrzelowa przyczyny

Nie można jednoznacznie stwierdzić, co wywołuje astmę oskrzelową. Wyróżnia się wiele potencjalnych czynników, które mogą stanowić przyczynę schorzenia. Bardzo często u podłoża dychawicy leżą:

  • stany zapalne,
  • autoimmunologiczne,
  • alergiczne.

Atak duszności może być następstwem kontaktu pacjenta z konkretnym czynnikiem (alergenem). Silny kaszel powoduje problemy z oddychaniem, przez co u chorego pojawia się strach przed uduszeniem.

Do czynników genetycznych wywołujących astmę oskrzelową można zaliczyć wrodzoną nadwrażliwość na alergeny. Bardzo często choroba jest utajona – ujawnia się dopiero w momencie kontaktu pacjenta z danymi czynnikami (np. alergenami pokarmowymi lub wziewnymi). Astma oskrzelowa wywoływana jest także czynnikami środowiskowymi, takimi jak np:

  • kurz i roztocza,
  • smog,
  • spaliny,
  • dym tytoniowy.

W takim przypadku napady dychawicy występują przez cały rok. Nie można również nie wspomnieć o alergenach środowiskowych. To m.in. pyłki roślin, sierść zwierząt domowych, produkty spożywcze, leki, a także wiele innych.

Astma oskrzelowa leczenie

Leczenie astmy oskrzelowej wymaga ustalenia, jakie czynniki wywołują napady duszności. Chory musi bezwzględnie ograniczyć kontakt z alergenem. Podczas ataku dychawicy konieczne jest przyjęcie leków doraźnych przepisanych przez lekarza. Umożliwiają one zahamowanie reakcji alergicznej przed wystąpieniem groźnych, nieodwracalnych zmian w organizmie. Warto jednak pamiętać, że wspomniane leki stanowią duże obciążenie dla narządów wewnętrznych, a więc nie mogą być przyjmowane zbyt często.

Zdarzają się sytuacji, gdy pomimo podania leków doraźnych, napad duszności nie przemija. Bardzo często towarzyszu mu ból serca, przyspieszone tętna czy sinica. W takiej sytuacji należy wezwać pomoc medyczną, ponieważ dalsze postępowanie zależy od zaleceń specjalisty.

Osoby cierpiące na astmę oskrzelową muszą pamiętać o profilaktyce. Podstawą jest unikanie kontaktu z czynnikami wywołującymi dolegliwości. Jest to trudne, jeśli chorobę wywołują czynniki środowiskowe (np. dym, kurz, sierść zwierząt). Być może dobrą opcją jest poddanie się odczulaniu. Immunoterapia alergenowa zapewnia satysfakcjonujące efekty, a tym samym podnosi komfort życia chorega. Należy jednak uwzględnić, że jest to proces długotrwały. Efektywność wspomnianej metody uzależniona jest także od rodzaju alergenu.

W celu umówienia wizyty lub terminu badania skontaktuj  się z nami:

Centrum Medyczne PROMED
ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków

rejestracja ogólna czynna w godz. 8:00 – 20:00
tel. +48 12 415 11 01

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje