Kataralne zapalenie ucha jest częstym powikłaniem po przeziębieniu. Przyczyną jego powstawania są najczęściej wirusy takie jak: wirusy paragrypy, rhinowirusy, koronawirusy. Kataralne zapalenie ucha należy do bardzo uciążliwych i nieprzyjemnych schorzeń. Towarzyszą mu silne dolegliwości bólowe, a częstokroć także zaburzenia w odbiorze bodźców słuchowych.
Jak dochodzi do powstania infekcji kataralnej?
Do powstawania kataralnego zapalenia ucha w wyniku przeziębienia dochodzi ze względu na bliskie sąsiedztwo jamy ustnej, a dokładniej gardła z jamą bębenkową poprzez łączącą je trąbkę słuchową. W trakcie przeziębienia w tym miejscu dochodzi do zakażenia, na skutek którego może pojawić się obrzęk, przekrwienie błony śluzowej, a także zwiększona produkcja wydzieliny śluzowej.
Objawy kataralnego zapalenia ucha
Najczęstszym objawem kataralnego zapalenia ucha jest uczucie zwiększonego ciśnienia w uchu środkowym. Towarzyszyć mu może oraz „trzeszczenie” podczas połykania. Zdarza się również, że objawem choroby bywa upośledzenie słuchu (niedosłuch przewodzeniowy).
Objawami towarzyszącymi kataralnemu zapaleniu ucha środkowego są także: gorączka, bóle mięśni i stawów, katar, kaszel oraz ogólne osłabienie organizmu.
Leczenie infekcji kataralnej
Leczenie infekcji kataralnej ucha należy rozpocząć od wyleczenia samego przeziębienia, które jest jej główną przyczyną. Ze względu na to, że wielu pacjentów w trakcie tej choroby uskarża się na silny ból zaleca się stosowanie środków doustnych na bazie paracetamolu. Natomiast w celu zmniejszenia obrzęku należy przyjmować preparaty o działaniu obkurczającym oraz leki antyhistaminowe o działaniu ogólnym. W przypadku gdy przyczyną wystąpienia kataralnego zapalenia ucha jest zakażenie bakteryjne konieczne jest zastosowanie atybiotykoterapii.
Choroba najczęściej ustępuje po 7-10 dniach. Jeżeli po tym czasie stan pacjenta nie uległ znacznej poprawie konieczne jest przeprowadzenie konsultacji otolaryngologicznej. Specjalista dokona oceny stanu błony bębenkowej oraz nosa i gardła, a następnie wdroży odpowiednie leczenie.
Specjaliści z krakowskiego Centrum Medycznego PROMED informują, że nieleczony stan zapalny może doprowadzić do rozwoju zapalenia ucha środkowego. To z kolei może wiązać się z groźnymi konsekwencjami takimi jak np.: przewlekłe zapalenie ucha środkowego z wyciekiem śluzowo-surowiczej wydzieliny.