Oddychanie przez usta – czy jest szkodliwe? Jakie są przyczyny?

kobieta oddychająca przez usta

Większość osób uważa, że oddychanie przez usta nie jest powodem do niepokoju. Należy jednak mieć świadomość, że nieprawidłowe oddychanie może być przyczyną wielu poważnych dolegliwości. W przypadku dzieci może dojść do nieodwracalnych zmian w budowie szczęki, powstania wad zgryzu, problemów z wymową, dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego, a także wiele innych. Właśnie dlatego należy zgłosić się do specjalisty – konieczne jest wykonanie badań, dzięki którym można ustalić przyczynę problemu.

Oddychanie przez usta u dorosłych i dzieci

Nieprawidłowe oddychanie może wpłynąć na nieprawidłowy rozwój dziecka. Z tego powodu rodzic powinien udać się na konsultację lekarską natychmiast po rozpoznaniu niepokojących objawów. W pierwszych latach życia kształtuje się szczęka oraz narząd żucia. Dzieci dopiero uczą się właściwej wymowy, a wszelkie zaburzenia mogą doprowadzić do wad wymowy (np. seplenienia). Problemy logopedyczne powstałe na tym etapie życia są zwykle trudne do zniwelowania.

Skutki oddychania przez usta mogą nieść za sobą zmianę rysów twarzy. Kości żuchwy układają się zupełnie inaczej, niż u dzieci, które oddychają prawidłowo. Warto również wspomnieć o wysokim prawdopodobieństwie rozwoju astmy.

Oddychanie przez usta w nocy to problem, który dotyka nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Zjawisko to może świadczyć m.in. o przerośniętym migdale podniebiennym. Bardzo często wiąże się ono z chrapaniem. Ignorowanie dolegliwości nie jest rozsądnym posunięciem, ponieważ po pewnym czasie mogą pojawić się epizody związane z bezdechem sennym, który stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Oddychanie przez usta przyczyny

Przyczyn oddychania przez usta może być wiele, a każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Należy określić, jakie zaburzenia występują u danego pacjenta. Normalne jest oddychanie przez usta w przypadku braku drożności kanałów nosowych. Nieżyt nosa jest najczęściej następstwem przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Problemy ze swobodnym oddychaniem mijają samoistnie po kilku lub kilkunastu dniach.

Jedną z przyczyn oddychania przez usta może być przerośnięty język. Ciekawe jest, że eliminacja tej dolegliwości nie jest równoznaczna z tym, że pacjent zacznie oddychać prawidłowo. Niezbędne jest wdrożenie terapii, która przywróci właściwy tor oddychania. Nie można zapomnieć, że u niektórych osób dochodzi do utrwalenia złego nawyku.

Do innych przyczyn oddychania przez usta można zaliczyć m.in. skrzywienie przegrody nosowe, zwężenie dróg oddechowych, alergie, przerost migdałów. Pierwszym krokiem jest określenie podłoża dolegliwości. Kolejnym krokiem jest ustalenie planu leczenia. W skrajnych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego (np. wycięcia migdałka).

Oddychanie przez usta a infekcje

Krótkotrwałe oddychanie przez usta nie jest powodem do niepokoju. Częstą przyczyną są infekcje bakteryjne lub wirusowe. Stan zapalny śluzówki nosa wiąże się ze zwiększoną ilością wytwarzanych wydzielin. Nieżyt nosa (katar) blokuje przewody nosowe, co uniemożliwia właściwy przepływ powietrza podczas oddychania.

Wraz z nieżytem nosa pojawia się suchość wewnętrznej części jamy ustnej oraz warg. Podczas leczenia nie można zapomnieć o regularnym nawadnianiu organizmu. Należy także stosować preparaty nawilżające o działaniu zewnętrznym (np. maści, kremy, pomadki).

W większości przypadków nieżyt nosa nie niesie za sobą groźnych powikłań. Wyjątek stanowią osoby chorujące na astmę oskrzelową. Nierzadko dochodzi do zaostrzenia się objawów choroby (w tym duszności).

Oddychanie przez usta skutki

Następstwa oddychania przez usta są różne, a wszystko zależy od podłoża problemu. Do potencjalnych skutków nieprawidłowego oddychania można zaliczyć m.in.:

  • Wady rozwojowe szczęki – u dzieci oddychających przez usta często rozwija się tyłozgryz. Ponadto, może dojść do wychylenia górnych siekaczy, a także zwężenia dolnego łuku zębowego. Niewłaściwy tor oddychania może stanowić przyczynę wielu różnorodnych wad zgryzu.
  • Problemy logopedyczne – oddychanie przez usta we wczesnym dzieciństwie często prowadzi do poważnych wad wymowy. W dużej mierze wynika to z zaburzonej pozycji spoczynkowej języka. Brak możliwości jego pionizacji sprawia, że pacjent ma trudności z mówieniem.
  • Niższa odporność – oddychanie przez usta prowadzi do przesuszenia śluzówki, co zwiększa ryzyko częstych infekcji.
  • Niedotlenienie – płytszy oddech prowadzi do niedotlenienia krwi. Następstwem tego jest ograniczony dopływ tlenu do narządów i tkanek.
  • Nieprawidłowa postawa – ciekawym jest, że oddychanie przez usta może skutkować nieprawidłową postawą ciała. Wiąże się to z przeciążeniem mięśni klatki piersiowej.
  • Stany zapalne jamy ustnej i próchnica – suchość błon śluzowych jamy ustnej powoduje mniejszą ilość produkowanej śliny. Zwiększa to ryzyko wystąpienia stanów zapalnych i kamienia nazębnego.

Spanie z otwartymi ustami a bezdech senny

Spanie z otwartymi ustami może być pierwszym objawem bezdechu sennego. Jest to dolegliwość, która dotyka dzieci i dorosłych. Najczęściej towarzyszy jej chrapanie. Bezdech senny może skutkować nawet zawałem serca, udarem mózgu, niewydolnością serca, migotaniem przedsionków, a w skrajnych przypadkach zgonem sercowym. Z tego powodu nie należy bagatelizować dolegliwości, tylko niezwłocznie udać się do lekarza laryngologa.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje