Alergiczne zapalenie spojówek – diagnostyka i sposoby leczenia
Alergiczne zapalenie spojówek to najczęściej występująca choroba alergiczna oczu. Do głównych objawów schorzenia można zaliczyć zaczerwienienie, pieczenie oraz swędzenie spojówek. Często towarzyszy im intensywne łzawienie oraz obrzęk. Należy zaznaczyć, że uciążliwe dolegliwości pojawiają się dopiero po ekspozycji na czynniki alergiczne. W wielu przypadkach mają one charakter sezonowy (częstotliwość ich występowania zależy od m.in. pylenia roślin). Warto wspomnieć, że objawom ze strony oczu zwykle towarzyszy nieżyt nosa. Komfort życia pacjenta znacząco spada, a w skrajnych przypadkach niemożliwe jest normalne wykonywanie obowiązków.
Alergiczne zapalenie spojówek – geneza
Zapalenie spojówek alergiczne to powszechna dolegliwość, która dotyka nawet 6-30% dorosłych oraz 30% dzieci. W zdecydowanej większości przypadków schorzenie ma charakter sezonowy. Najczęściej przebiega dość łagodnie, jednak każdy przypadek jest zupełnie inny.
Do okulisty zwykle zgłaszają się osoby, u których doszło do zaostrzenia objawów związanych z wiosennym/atopowym zapaleniem spojówek i rogówki. Znacznie rzadziej na wizytę lekarską decydują się pacjenci, którzy zmagają się z bardzo łagodnymi dolegliwościami. Na uwagę zasługuje fakt, że alergicznemu zapaleniu spojówek zwykle towarzyszy alergiczny nieżyt nosa.
Alergiczne zapalenie spojówek objawy
Alergiczne zapalenie spojówek najczęściej ma postać łagodną, jednak nie oznacza to, że po czasie nie może dojść do nasilenia dolegliwości. Właśnie dlatego warto jest zgłosić się do specjalisty natychmiast po rozpoznaniu niepokojących symptomów.
Do najpowszechniejszych objawów alergicznego zapalenia spojówek można zaliczyć:
- wzmożone łzawienie oczu,
- zaczerwienienie spojówek,
- pieczenie i swędzenie oczu,
- obrzęk powiek lub/oraz spojówek,
- nadwrażliwość na światło.
Wśród chorób towarzyszących znajduje się m.in.:
- alergiczny nieżyt nosa,
- pokrzywka skórna,
- atopowe zapalenie skóry,
- astma.
Alergiczne zapalenie spojówek rodzaje
Wyróżnia się sezonowe oraz całoroczne alergiczne zapalenie spojówek. W obu przypadkach niezbędna jest konsultacja z alergologiem, który ustali przebieg leczenia. Ważne jest niwelowanie powstałych objawów, gdyż tylko w ten sposób można przywrócić komfort życia.
Sezonowe alergiczne zapalenie spojówek występuje znacznie częściej. Objawy pojawiają się w okresie pylenia, czyli najczęściej od wiosny do jesieni. Alergenami są w tym przypadku pyłki roślin. Stopień nasilenia dolegliwości nie jest identyczny. Przebieg schorzenia również może być odmienny. U niektórych pacjentów występują bardzo słabe objawy – takie osoby zwykle rezygnują z wizyty u specjalisty, co uniemożliwia diagnozę.
Całoroczne alergiczne zapalenie spojówek występuje relatywnie rzadko. Objawy występują niezależnie od pylenia rośli. Do grupy alergenów zalicza się m.in. roztocza kurzu domowego, pleśń, ślinę lub nabłonek zwierząt. Warto wspomnieć, że znalezienie podłoża problemów zdrowotnych bywa trudne. Konieczne jest wykonanie wielu testów alergicznych. W większości przypadków obserwuje się objawy o niskim stopniu nasilenia, które nie wpływają znacząco na codzienne funkcjonowanie pacjenta.
Alergiczne zapalenie spojówek diagnoza
W przypadku łagodnego przebiegu choroby konieczna jest jedynie konsultacja z internistą lub pediatrą. Lekarz pierwszego kontaktu może dokonać podstawowej diagnozy, a także dać skierowanie do okulisty lub alergologa. Należy pamiętać, że stopień nasilenia objawów może się zmienić.
Do alergologa należy bezwzględnie zgłosić się w przypadku współistniejących chorób atopowych. Szczegółowa diagnostyka wymagana jest także w przypadku wysokiej intensywności objawów. Konsultacja ze specjalistą wskazana jest również w sytuacji, gdy wdrożone metody niwelowania uciążliwych dolegliwości okazały się nieskuteczne.
Na wizytę u okulisty powinni zdecydować się chorzy, u których wystąpiły zaburzenia widzenia, dolegliwości bólowe oczu, nadwrażliwość na światło. Do specjalisty trzeba zgłosić się także w przypadku korzystania ze szkieł kontaktowych. W większości przypadków pierwszym etapem jest wykonanie testów alergicznych – jeśli wyszły one ujemne, to należy udać się do okulisty.
Podczas diagnozy alergicznego zapalenia spojówek wykonuje się testy z krwi wykrywające obecność przeciwciał IgE (sIgE), a także punktowe/płatkowe testy skórne. Rzadziej wykonywana jest diagnostyka molekularna (testy z krwi).
Alergiczne zapalenie spojówek leczenie
Leczenie alergicznego zapalenia spojówek polega przede wszystkim na ograniczeniu kontaktu z alergenem. Lekarz może również podjąć decyzję o leczeniu farmakologicznym. Najczęściej stosowane są leki przeciwhistaminowe. W niektórych przypadkach rekomendowane jest odczulanie – immunoterapia jest wskazana w sytuacji, gdy całkowite ograniczenie kontaktu z alergenami jest niemożliwe. Osoby z alergicznym zapaleniem spojówek powinny wymienić szkła kontaktowe na tradycyjne okulary. Stanowią one barierę ochroną przed alergenami znajdującymi się w powietrzu. Należy jednak pamiętać o ich częstym czyszczeniu.
W celu umówienia wizyty lub terminu badania skontaktuj się z nami:
Centrum Medyczne PROMED
ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków
rejestracja ogólna czynna w godz. 8:00 – 20:00
tel. +48 12 415 11 01
Dane kontaktowe
ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00
rejestracja@cmpromed.pl