Zapalenie mięśnia sercowego – objawy, skuteczne metody leczenia

mężczyzna cierpiący na zapalenie mięśnia sercowego chwyta się za serce

Zapalenie mięśnia sercowego to schorzenie, które stanowi realne zagrożenie dla życia. Właśnie dlatego należy zgłosić się do lekarza natychmiast po wystąpieniu niepokojących objawów. Warto podkreślić, że nie można jednoznacznie powiedzieć, co wywołuje chorobę, ponieważ każdy przypadek jest inny. Zdarza się tak, że nie ma możliwości jednoznacznego określenia źródła dolegliwości.

Do rozwoju zapalenia mięśnia sercowego często dochodzi podczas infekcji dróg oddechowych lub gardła, a także po ich ustąpieniu. Bywa tak, że pacjent czuje się w pełni zdrowy, jednak pojawiają się powikłania. Trzeba wspomnieć, że inną przyczyną omawianej choroby jest zakażenie układu pokarmowego (z biegunką lub wysypką skórną). Borykają się z nią również osoby z upośledzoną pracą układu immunologicznego.

Czym jest zapalenie mięśnia sercowego?

Zapalenie mięśnia sercowego to choroba kardiologiczna, która wymaga specjalistycznego leczenia. Ważne, aby zgłosić się po pomoc medyczną natychmiast po rozpoznaniu niepokojących objawów. Konieczne jest szybkie wdrożenie właściwego postępowania medycznego. Nieleczona dolegliwość może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji, a nawet zgon.

Zapalenie mięśnia sercowego polega na rozwoju procesu zapalnego w obrębie tkanki mięśniowej otaczającej mięsień sercowy. Należy jednak wiedzieć, że może on dotknąć również inne warstwy serca (osierdzie lub wsierdzie). W zdecydowanej większości przypadków opisywane schorzenie stanowi powikłanie po innych choroby (np. zapaleniu płuc, zakażeniu pokarmowym, grypie).

Na uwagę zasługuje fakt, że zapalenie mięśnia sercowego częściej dotyka młodych pacjentów. Zwykle choroba przebiega dość łagodnie. U osób przewlekle chorych może jednak dojść do zaostrzenia dolegliwości. Dotyczy to w szczególności tych, u których występują zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego.

Zapalenie mięśnia sercowego objawy

Objawy zapalenie mięśnia sercowego nie zawsze są takie same, a wiele zależy od stopnia nasilenia schorzenia. Warto wspomnieć, że dolegliwości zwykle są zmienne. Jest to wynikiem naturalnego przebiegu procesu zapalnego. Ponadto, dochodzi do zaburzonej czynności serca oraz niewłaściwego tłoczenia krwi do krwiobiegu.

Objawy zapalenia mięśnia sercowego to m.in.:

  • zaburzenia rytmu serca;
  • kołatanie serca;
  • ból występujący w obrębie klatki piersiowej (kłujący lub ostry);
  • ogólne osłabienie organizm;
  • uczucie duszności (nawet po lekkiej aktywności fizycznej);
  • obrzęki kończyn dolnych;

Jeśli zapalenie mięśnia sercowego rozwinęło się na skutej choroby infekcyjnej, to mogą wystąpić takie objawy, jak np.:

  • gorączka;
  • nudności i wymioty;
  • bóle brzucha;
  • biegunki;
  • ból gardła;
  • kaszel;
  • bóle mięśni i stawów;

Zapalenie mięśnia sercowego może przebiegać bezobjawowo lub z lekkim nasileniem dolegliwości. Nie oznacza to jednak tego, że choroba stanowi mniejsze zagrożenie dla pacjenta. Zachodzi duże ryzyko zignorowania objawów przez chorego, co przyczynia się do późnej diagnostyki. Wraz z postępem schorzenia dochodzi do uszkodzenia kolejnych tkanek.

Zapalenie mięśnia sercowego przyczyny

Zapalenie mięśnia sercowego nierzadko jest chorobą wtórną. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn jej rozwoju. U sporej grupy pacjentów poprzedzają ją infekcje wirusowe, bakteryjne oraz pasożytnicze. Nie można również nie wspomnieć o zakażeniu układu pokarmowego. Odrębną grupę stanowią osoby z chorobami autoimmunologicznymi. Upośledzona praca układu odpornościowego prowadzi do wyniszczania przez organizm własnych tkanek. Warto dodać, że zapalenie mięśnia sercowego może być także następstwem zatrucia np. lekami.

Do przyczyn zapalenia mięśnia sercowego można zaliczyć m.in.:

  • infekcje wirusowe, bakteryjne, pasożytnicze;
  • powikłania po chorobie (np. grypie, covid-19);
  • zakażenie układu pokarmowego;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • zatrucie toksynami, lekami, środkami odurzającymi itd.;
  • toczeń rumieniowaty układowy;
  • sarkoidozę.

Zapalenie mięśnia sercowego diagnoza

Pierwszym etapem jest oczywiście wywiad z pacjentem, a także wykonanie badań przedmiotowych. Kolejnym krokiem są zwykle badania dodatkowe (laboratoryjne oraz objawowe). W większości przypadków wykonywane jest EKG – elektrokardiogram umożliwia pomiar aktywności elektrycznej serca, co pozwala wyłapać wszelkie nieprawidłowości. Badania obrazowe to m.in. USG serca (echo serca) oraz rezonans magnetyczny. Do badań laboratoryjnych można zaliczyć: pełną morfologię krwi obwodowej, oznaczenie stężenia CRP, OB, stężenie troponin, stężenie BNP/nt-proBNP.

To lekarz kardiolog decyduje o tym, jakie badania zostaną przeprowadzone. Wszystko zależy od stanu klinicznego pacjenta. Zdarza się tak, że zapalenie mięśnia sercowego nie daje jednoznacznych objawów, co utrudnia rozpoznanie choroby.

Zapalenie mięśnia sercowego leczenie

Leczenie zapalenia mięśnia sercowego uzależnione jest od przyczyny choroby. Konieczne jest wyeliminowanie zaburzeń rytmu serca. Dąży się również do odciążenie mięśnia sercowego. W przypadku zapalenia mięśnia sercowego o podłożu wirusowym/autoimmunologicznym wdrażana jest terapia, która ma na celu leczenie przyczyny schorzenia. Ponadto, pacjenci powinni zrezygnować z używek, a także ograniczyć aktywność fizyczną. Niedopuszczalne są leki z grupy NLPZ (np. aspiryna, ibuprofen), ponieważ zwiększają one ryzyko wystąpienia groźnych powikłań.

Przeczytaj również: Kołatanie serca. Przyczyny, objawy, leczenie

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje