Badanie słuchu dziecka musi mieć miejsce niezwłocznie po odnotowaniu niepokojących nieprawidłowości. Ważne jest to, aby zgłosić się do specjalisty, który ustali przebieg diagnozy oraz leczenia. Podczas badań wykorzystywane są różnego typu aparatury, dzięki którym możliwe jest określenie m.in. rodzaju posiadanego schorzenia oraz stopnia ubytku słuchu.
Możliwe jest także ustalenie, czy problem dotyka jednego, czy obu uszu. W przypadku, gdy leczenie farmakologiczne jest niemożliwe należy wdrożyć inne metody np. aparat słuchowy, implant ślimakowy. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji szereg nowoczesnych technologii, które znacząco podnoszą jakość życia, a także chronią przed wadami rozwojowymi.
Jakie badania słuchu przeprowadzane są u dzieci?
Wiadomym jest, że badanie słuchu u dzieci odbywa się nieco inaczej, niż w przypadku osób dorosłych. W dużej mierze wynika to z faktu, że młodzi pacjenci nie potrafią jeszcze swobodnie się komunikować, a więc współpraca z lekarzem jest mocno ograniczona. Wiele zależy od wieku malucha – konieczne jest indywidualne podejście do każdego przypadku.
1. Testy przesiewowe słuchu
Testy przesiewowe słuchu wykonywane są w ramach kontroli. Dzięki nim możliwe jest określenie, czy ubytek słuchu występuje u dziecka, jednak nie można ustalić konkretnych szczegółów. Kluczowe jest podjęcie decyzji o dalszych czynnościach diagnostycznych. Warto podkreślić, że badania przesiewowego nie należy się obawiać, ponieważ jest ono szybkie, proste, a zarazem bezbolesne. Być może wykonywanie szczegółowych badań nie będzie potrzebne.
Zobacz także: Zapalenie ucha u dziecka a lot samolotem.
2. Obiektywne badania słuchu
Jeśli podczas badań przesiewowych zostaną zdiagnozowane nieprawidłowości, to konieczne jest podjęcie kolejnych działań. Plusem obiektywnego badania słuchu jest fakt, że pacjent nie musi w nim aktywnie uczestniczyć. Jest to szczególnie istotne, jeśli mamy do czynienia z małymi dziećmi, które nie potrafią współpracować z lekarzem. Warto zaznaczyć, że opisywana metoda może być stosowana również u noworodków. Jest ona również przydatna, jeśli uzyskane wyniki są niewiarygodne. Za jej pomocą możliwe jest potwierdzenie testów behawioralnych.
- Odpowiedzi słuchowe z pnia mózgu (ABR) – na głowę dziecka zakładane są specjalistyczne słuchawki, które odpowiadają za rejestrowanie reakcji na bodźce słuchowe. Otrzymane wyniki są poddawane dalszej analizie, dzięki czemu możliwe jest określenie czułości słuchu pacjenta.
- Otoemisja akustyczna (OAE) – jest to badanie, które skupia się przede wszystkim na ślimaku. Za jego pomocą można sprawdzić, jak funkcjonują komórki rzęsate znajdujące się wewnątrz narządu słuchu. Reakcje narządu słuchu rejestrowane są za pomocą mikrofonu. Za przesyłanie dźwięków odpowiada sonda.
- Tympanometria – opisywane badanie polega na gruntownej ocenie błony bębenkowej oraz ucha środkowego. Podstawę stanowi tutaj podmuch powietrza. Za pomocą profesjonalnej aparatury rejestrowane jest wychylenie błony bębenkowej. Zmiana ciśnienia uwidacznia nieprawidłowości, a także ułatwia sprawdzenie, czy wewnątrz ucha gromadzi się płyn.
3. Behawioralne badania słuchu
Testy behawioralne nie są zbyt szczegółowe, a więc zwykle wymagają one kolejnych działań. Omawiane badanie słuchu dzieci wymaga zastosowania głośników lub słuchawek. Dzięki niemu możliwe jest ustalenie reakcji pacjenta na dźwięki o różnej wysokości. Największą rolę odgrywa tutaj reakcja na najcichsze dźwięki – jest ona zapisywana. Na podstawie otrzymanych wyników tworzony jest wykres zwany audiogramem. To nic innego, jak graficzny obraz sprawności słuchu malucha.
Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka problemy ze słuchem, koniecznie zgłoś się do otolaryngologa!