Niewydolność serca

badanie serca

Niewydolność serca – diagnostyka i sposoby leczenia

Niewydolność serca jest stanem, w którym organ ten przestaje być zdolny do dostarczenia odpowiedniej ilości krwi do organizmu. Taka sytuacja powoduje znaczne zmniejszenie wydolności wysiłkowej. Do najczęstszych przyczyn niewydolności serca zalicza się uszkodzenie jego mięśnia lub zastawek. Objawy niewydolności serca zostają zauważone w wyniku niedotlenienia narządów, powiększenia jam serca, zmian w układzie hormonalnym i gromadzenia płynów w organizmie. Zazwyczaj dotyczy jednej z komór serca, rzadziej obu.

Niewydolność serca – rodzaje

Wyróżnia się następujące typy niewydolności serca:

  •  przewlekłą niewydolność,
  •  ostrą niewydolność,
  •  zastoinową niewydolność,
  •  skurczową i rozkurczową niewydolność,
  •  niewydolność lewokomorowa i prawokomorowa.

Niewydolność przewlekła to choroba postępująca z czasem, która objawia się zmniejszoną pojemnością serca w stosunku do zapotrzebowania tkanek. Najczęstszym objawem przewlekłej niewydolności serca jest choroba niedokrwienna, kardiomiopatia rozstrzeniowa, przeciążanie ciśnieniowe serca i powikłania po zawale. Przy ostrej niewydolności czas rozwoju choroby jest bardzo krótki, skutkuje ona zagrożeniem życia. Najczęstszą przyczyną tej niewydolności jest upośledzenie czynności rozkurczowej i skurczowej serca. Zastoinowa niewydolność powiązana jest z zatrzymaniem płynu w organizmie, co powoduje niedostarczenie krwi do tkanek. Skurczowa i rozkurczowa niewydolność objawia się podwyższonym ciśnieniem późnorozkurczowym w komorze serca. Lewo- i prawokomorowa niewydolność występuje w rezultacie zawału mięśnia sercowego. W medycynie istnieje również pojęcie przemijającej niewydolności serca – w tym przypadku objawy stwierdza się jedynie w ograniczonym okresie czasu.

Przyczyny niewydolności serca

Źródeł niewydolności serca upatruje się we wszystkich chorobach układu sercowo-naczyniowego. Najczęściej jest to jednak następstwo niedokrwienia mięśnia sercowego. Niestety nawet chwilowe niedokrwienie może spowodować, że serce lub jego fragment ulegnie martwicy, a wydajność narządu się zmniejszy. W większości przypadków niewydolność serca jest następstwem jego zawału lub choroby niedokrwiennej (miażdżycy). Dodatkowymi przyczynami niewydolności serca mogą być:

  •  nadciśnienie tętnicze,
  •  nadużywanie alkoholu,
  •  pierwotne choroby serca (kardiomiopatie),
  •  zapalenie mięśnia sercowego,
  •  wady zastawek serca,
  •  zaburzenie rytmu serca.

Niewydolność serca objawy

Niewydolność serca może wystąpić w prawej, lewej lub obu komorach, a to oznacza, że powoduje różne objawy. Symptomy są uwarunkowane długością trwania choroby. Najczęściej niewydolność objawia się:

  •  osłabieniem, łatwym męczeniem się nawet przy niewielkim wysiłku,
  •  dusznością, występującą przy wysiłku, w spoczynku lub w nocy,
  •  obrzękami, powiększeniem obwodu brzucha i przyborem masy ciała,
  •  suchy kaszlem, niekiedy połączonym z odpluwaniem rdzawo podbarwionej plwociny,
  •  wyniszczeniem i utratą masy ciała (zaawansowana niewydolność).

Nie wszystkie te symptomy oznaczają niewydolność serca, ale jeżeli wystąpią, należy skonsultować je z kardiologiem.

Niewydolność serca – leczenie

Podobnie, jak przy leczeniu wszystkich chorób, leczenie niewydolności serca polega na wyeliminowaniu jej przyczyn. Objawów choroby można się natomiast pozbyć dzięki odpowiedniej kuracji farmakologicznej (głównie diuretykami), usuwającej z organizmu nadmiar płynów. W skrajnych przypadkach leczenie wymaga operacji, ale zdarzają się też sytuacje, w których jedynym ratunkiem dla pacjenta okazuje się przeszczep serca.

Podejrzewasz u siebie niewydolność serca i szukasz dobrego kardiologa w Krakowie?

W celu umówienia wizyty lub terminu badania skontaktuj  się z nami:

Centrum Medyczne PROMED
ul. Olszańska 5G
31-513 Kraków

Centrum Medyczne PROMED
ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

Centrum Medyczne PROMED

ul. Olszańska 5 G
31-513 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

olszanska@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultację