Czop woskowinowy – przyczyny, objawy, usuwanie

czop woskowinowy płukanie ucha u laryngologa

Wiele osób nie ma pojęcia, że woskowina odgrywa bardzo ważną rolę. To właśnie ona chroni przewód słuchowy przed zaleganiem bakterii, pyłów, czy też grzybów. Bez niej wszelkie zanieczyszczenia z zewnątrz zalegałyby w uszach, co mogłoby doprowadzić do licznych schorzeń oraz infekcji. Oczywiście może ona być również przyczyną wielu niedogodności. Bywa tak, że nadmiar woskowiny tworzy grudki skutecznie zatykające kanał słuchowy.  Tworzy się wtedy czop woskowinowy w uchu. W takim przypadku warto jest spróbować usunąć ją samodzielnie. Należy jednak zachować należytą ostrożność. W innym przypadku możemy nabawić się wielu nieprzyjemnych lub groźnych konsekwencji. Zobacz, co zrobić i kiedy należy szukać pomocy u laryngologa.

Kiedy najczęściej dochodzi do zatkania uszu?

Kanał słuchowy najczęściej zatykany jest po kontakcie z wodą np. podczas kąpieli, czy też pływania w basenie. Wynika to z faktu, że czop woskowinowy zwiększa swoją objętość pod wpływem wilgoci. Interesującym faktem jest to, że jeśli doszło do zajęcia 80% kanału słuchowego, to może pojawić się ból ucha. Nie występuje on jednak w każdym przypadku – jest to kwestia bardzo indywidualna.

Jak rozpoznać obecność czopu woskowinowego?

Mogłoby się wydawać, że wystarczy regularnie czyścić uszy, aby nie doprowadzić do powstania czopów woskowinowych. Nie zawsze tak jest. U niektórych osób produkcja wosku jest na tyle intensywna, że prędzej, czy później dojdzie do powstania trudnych w usunięciu grudek. Mogą za to odpowiadać również predyspozycje genetyczne. Dość często można zauważyć, że u osób mających problem z nadmierną produkcją łoju częściej dochodzi do zatkania uszu woskowiną.

Trzeba wspomnieć, że wyższe ryzyko tworzenia się czopów woskowinowych odnotowuje się także u dzieci, osób starszych lub ograniczonych umysłowo. Zjawisku sprzyja także aparat słuchowy. Do najczęściej występujących objawów pojawienia się czopu woskowinowego można zaliczyć m.in.:

  • niedosłuch,
  • poczucie pełności w uchu,
  • dolegliwości bólowe,
  • szumy uszne,
  • świąd ucha,
  • osłabione działanie aparatu słuchowego.

Jak czyścić uszy z woskowiny?

Podczas czyszczenia uszu nie należy stosować patyczków higienicznych. Warto mieć świadomość, że służą one jedynie do oczyszczania małżowiny. Wkładane do ucha powodują przesuwanie woskowiny w głąb kanału słuchowego, co może doprowadzić do np. uszkodzenia błony bębenkowej, czy tez niedrożności. Oczywiście nie zaleca się wykorzystywania także innych akcesoriów mechanicznych. Oprócz tego należy unikać świecowania uszu, czy też wlewania do niego oliwy z oliwek. Są to metody, które mogą doprowadzić np. do stanu zapalnego.

W warunkach domowych czyszczenie uszu możliwe jest tylko poprzez zastosowanie specjalistycznych preparatów do rozpuszczania woskowiny. Powstały czop woskowinowy może zostać rozmiękczony i rozpuszczony. Takie preparaty można zakupić w każdej aptece. Kosztują one zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych, a ich stosowanie jest bardzo proste. Należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

Czyszczenie uszu u laryngologa

Niestety może okazać się, że preparaty stosowane w warunkach domowych okazały się bezskuteczne i czop woskowinowy nie zostanie usunięty. Zwykle jest to wynikiem nagromadzenia się dużej ilości woskowiny. W takim przypadku należy zgłosić się do laryngologa, który posiada wszystkie niezbędne akcesoria oraz środki. Usuwanie czopów woskowinowych odbywa się poprzez:

  • Płukanie uszu – irygacja polega na wtłaczaniu wody pod odpowiednim ciśnieniem.
  • Mechaniczne usuwanie woskowiny – wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi laryngologicznych.

Trzeba pamiętać, że irygacja nie może zostać wykonana w absolutnie każdym przypadku. Nie wykonuje się jej, jeśli zachodzi wysokie ryzyko pojawienia się powikłań. U niektórych pacjentów zachodzi konieczność zastosowania kilku różnych metod usuwania woskowiny. Nie zawsze drożność kanału słuchowego odzyskuje się już po pierwszym zabiegu.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje