Rynoskopia, czyli wziernikowanie nosa – rodzaje, przebieg badania

rynoskopia nosa, badanie przeprowadzane przez laryngologa

Rynoskopia jest jednym z często stosowanych badań laryngologicznych. Inaczej nazywana jest wziernikowaniem nosa lub wziernikowym badaniem nosa. Każdy, kto ma problemy z nosem, zatokami lub będzie miał wykonywane to badanie, powinien dowiedzieć się więcej na jego temat. Czym jest zatem rynoskopia, w jakim celu się ją wykonuje, jaki jest przebieg badania i jego rodzaje? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

Czym jest rynoskopia?

Rynoskopia jest to nieinwazyjne badanie laryngologiczne. Jego celem jest ocena stanu jam nosowych, zatok bocznych nosa, małżowin nosowych oraz błony śluzowej nosa. Dzięki temu badaniu można zdiagnozować wiele chorób oraz urazów w tym obrębie. Przykładem dolegliwości, które mogą być rozpoznawane podczas tego badania, są np. skrzywienie przegrody nosowej, polipy i guzy, perforacja owrzodzeń, przerost małżowin usznych. Badanie wykorzystuje się także w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych w celu stwierdzenia nadprodukcji wydzieliny lub obrzęku śluzówki. Wziernikowanie nosa to także idealny sposób, aby zweryfikować, czy w drogach oddechowych znajduje się ciało obce.

Rodzaje wziernikowania i przebieg badania

Badanie wziernikowe nosa i dróg oddechowych może odbywać się na dwa sposoby. W zależności od tego, którym sposobem jest prowadzone badanie, zmienia się jego przebieg. Pierwszym rodzajem badania jest rynoskopia przednia. Jest to badanie jamy nosowej, które odbywa się przy pomocy lampy lub lusterka czołowego oraz zewnętrznego źródła światła. Do badania używany jest albo wziernik Hartmana, albo Kiliana (jeśli badanie dotyczy głębszych rejonów). Podczas badania pacjent siedzi, a jego głowa jest odchylona do tyłu. Odchylanie głowy i trzymanie je w naturalnej pozycji pozwala poddać diagnostyce przewód nosowy dolny, małżowiny nosowe dolne, okolice dna nosa, górną część jamy nosowej, środkowy przewód nosowy i małżowinę nosową środkową. Drugim rodzajem rynoskopii jest rynoskopia tylna i skupia się ona na badaniu części nosowej gardła pacjenta. Badanie to przypomina standardowe badanie gardła. Odbywa się przy pomocy szpatułki i źródła światła. Ten rodzaj badania pozwala na ocenę stanu jamy nosowej, tylnych części małżowin nosowych i przegrody, nozdrzy tylnych, ujścia trąbek słuchowych, części nosowej gardła z migdałkiem gardłowym.

Kiedy wykonuje się rynoskopię?

Rynoskopia jest wykonywana zwykle w celu diagnostyki stanu górnych dróg oddechowych i w celu pobrania wydzieliny do analiz. Jeśli chodzi o dokładniejsze wskazania do przeprowadzenia tego badania, należą do nich:

  • problemy z zatokami, które mogą świadczyć o zapaleniu zatok, w tym bóle i inne przewlekłe dolegliwości,
  • podejrzenie polipów,
  • objawy sugerujące o obecności ciała obcego w drogach oddechowych lub niedrożności dróg,
  • podejrzenie skrzywienia przegrody nosowej,
  • podejrzenie zmian nowotworowych lub guzów w obrębie nosa, części nosowej gardła i dróg oddechowych,
  • nawracające krwawienie z nosa,
  • powtarzające się infekcje dróg oddechowych, w tym angina, zapalenia gardła, przewlekły katar.

Dlaczego warto wykonać wziernikowanie nosa?

Rynoskopia tylna lub przednia to badania, które w pierwszej chwili mogą wydawać się nieprzyjemne i mało miarodajne. Jednak jest to jedno z najprostszych i najmniej inwazyjnych badań tego obszaru ciała. Doświadczony laryngolog wykona je szybko i wyciągnie odpowiednie wnioski. Dzięki właściwie przeprowadzonemu badaniu pacjent zostanie poddany właściwemu leczeniu lub lekarz skieruje go na inne, bardziej szczegółowe badania, adekwatne do pojawiających się objawów.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje