Angina Plauta i Vincenta jest szczególną postacią zapalenia tkanek chłonnych gardła, wywołaną przez bakterie beztlenowe. Choroba ta spotykana jest najczęściej u mężczyzn i objawia się brudnoszarym nalotem na migdałkach oraz przykrym zapachem z ust. Jakie są przyczyny, objawy oraz leczenie anginy Plauta-Vincenta?
Czym jest angina Plauta i Vincenta?
Angina Plauta i Vincenta jest chorobą bakteryjną, atakującą tkanki chłonne gardła. Angina objawia się zmianami chorobowymi górnego odcinka migdałka (zazwyczaj jednego) w postaci szarego nalotu. Czynnikiem charakterystycznym dla tej choroby jest nieadekwatna do wyglądu migdałków uciążliwość objawów – lekki ból gardła po stronie zaatakowanego migdałka, nasilający się podczas przełykania.
Przyczyny anginy Plauta i Vincenta
Choroba ta posiada podłoże bakteryjne i jest następstwem pojawienia się w jamie ustnej pewnych rodzajów krętek i wrzecionowców. Dotychczasowe badania na temat anginy Plauta-Vincenta nie przynoszą odpowiedzi na pytanie, jakie dokładnie bakterie beztlenowe powodują pojawienie się choroby oraz czy możliwy jest jej nawrót w formie nadkażenia. Bakterie, będące przyczyną zapalenia tkanki chłonnej gardła, pojawiają się zazwyczaj u młodych mężczyzn cierpiących z powodu niedożywienia lub niewystarczająco dokładnie dbających o higienę jamy ustnej.
Objawy anginy Plauta i Vincenta
Główne objawy anginy Plauta i Vincenta to lekkie bóle gardła, które nasilają się podczas przełykania oraz powiększone węzły chłonne, znajdujące się po obu stronach szyi pacjenta. Innym objawem jest przykry zapach z ust. Objawy nie są nasilone, a ich ogólny wymiar jest łagodniejszy niż w przypadku zwykłej anginy. Do objawów ogólnych zaliczamy złe samopoczucie, uczucie dyskomfortu w gardle, ból podczas przełykania. W gardle pojawiają się wrzodziejące zmiany bakteryjne, atakujące zazwyczaj jeden migdał. Zmiany błoniasto-wrzodziejące występują w postaci szarego nalotu. Próby oddzielenia nalotu od migdałka mogą powodować niewielkie krwawienie.
Leczenie anginy Plauta i Vincenta
Proces leczenia anginy Plauta-Vincenta powinien być przeprowadzany przez laryngologa w oparciu o stosowanie antybiotyków na bazie penicylin oraz środków wspomagających – odkażających i przeciwgorączkowych. Po około tygodniowej terapii następuje samoistne oddzielenie się nalotu od migdałka, choć w niektórych przypadkach konieczne jest jego mechaniczne usunięcie. Leczenie można wspomagać naturalnymi sposobami. Warto płukać gardło roztworem wody utlenionej (1 łyżka wody utlenionej na 1/2 szklanki przegotowanej wody).
Źródło:
1. http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-nosa–gardla–uszu-i-krtani,angina-plauta-i-vincenta,artykul,1577402.html