Wymaz z gardła – na czym polega i co wykrywa?

Wymaz z gardła - na czym polega i co wykrywa?

W przypadku nawracających chorobach gardła bardzo częstym badaniem zalecanym przez lekarzy jest wymaz gardła. Badanie to pozwala ocenić jakiego typu bakterie są odpowiedzialne na stan zapalny. Wymaz z gardła może być również zlecony kiedy lekarz nie ma pewności czy podłoże wywołanej infekcji jest wirusowe czy bakteryjne.

Wymaz z gardła – na czym polega

Choroby gardła mogą mieć różną przyczyną. Kiedy infekcja jest bakteryjna wówczas wymaz z gardła pozwala ustalić jaki rodzaj bakterii jest za nią odpowiedzialny i zastosować odpowiednią antybiotykoterapię. Jest to badanie bezbolesne, aczkolwiek nie należy do przyjemnych z uwagi na towarzyszący mu często odruch wymiotny.

Wymaz z gardła pobiera pielęgniarka albo lekarz. Najpierw za pomocą specjalnej szpatułki dociska język ku dołowi, a następnie za pomocą sterylnego patyczka wymazowego pociera energicznie migdałki i tylną ścianę gardła bez dotykania jamy ustnej. Jeśli w gardle jest więcej miejsc zapalny, to z nich również wymazy są pobierane. Pobrane próbki umieszczane są w sterylnym pojemniku, które przekazywane jest do laboratorium. Na wyniki czeka się zwykle około 3 dni.

Wymaz gardła – jak się przygotować do badania?

Badanie gardła w kierunku rozpoznania bakterii odpowiedzialnych za infekcję najlepiej jak odbywa się na czczo, ale może zostać wykonane minimum godzinę (lepiej 3) po spożyciu posiłku. W tym czasie nie należy również:

– pić słodkich napojów,
– myć zębów i stosować płynów do płukania jamy ustnej;
– używać tabletek do ssania;
– palić papierosów.

Badania nie wykonuje się w czasie trwającej lub dopiero co zakończonej antybiotykoterapii. Nie zastosowanie się do powyższych zaleceń może skutkować nieprawidłowym wynikiem.

Wymaz z gardła – co wykrywa

Badanie to wykrywa obecność takich bakterii jak:
Streptococcus pyogenes – paciorkowiec wywołujący anginę ropną gardła;
Haemophilus influenzae – pałeczki grypy, będące przyczyną zakażenia układu oddechowego oraz zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych;
Moraxella catharralis – będące przyczyną głównie zapalenia dróg oddechowych;
Corynebacterium diphteriae – maczugowiec błonicy, wywołując błonicę;
Staphylococcus aureus – gronkowiec złocisty będący przyczyną zakażenia ropnego skóry, tkanek podskórnych i tkanek miękkich, oraz m.in. zapalenia płuc czy mięśnia sercowego;
Streptococcus pneumoniae – dwoinka zapalenia płuc (pneumokok) wywołujący zapalenie opon mózgowych u małych dzieci, zapalenie płuc u osób ze słabą odpornością, oraz zapalenia zatok czy otrzewnej.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje