Nieprzyjemny zapach z ust, czyli halitoza, stanowi problem zarówno dla osoby, która jest tą dolegliwością dotknięta, jak i dla jej otoczenia. Najczęściej nieświeży oddech kojarzymy z niewłaściwą higieną jamy ustnej, jednak przyczyn może być znacznie więcej. Czym jest halitoza i jak sobie z nią radzić?
Halitoza – rodzaje i najczęstsze przyczyny
Wyróżnia się dwa rodzaje halitozy prawdziwej – fizjologiczną i patologiczną. O ile w pierwszym przypadku przyczyna leży bezpośrednio w jamie ustnej, o tyle w przypadku helitozy prawdziwej patologicznej, przyczyn należy szukać w innych schorzeniach organizmu.
Przyczyną halitozy fizjologicznej, są najczęściej niewłaściwe nawyki higieniczne i dietetyczne.
W naszej jamie ustnej obecne są bakterie, które w postaci nie usuniętych resztek pokarmu znajdują pożywkę produkując lotne związki siarki będące źródłem nieprzyjemnego zapachu.
Przyczyną może być również:
– choroba dziąseł i przyzębi – na przykład próchnica, kamień nazębny
– nieprawidłowo dopasowane protezy, pod którymi gromadzą się resztki pokarmu
– niedoczyszczony aparat ortodontyczny
– suchość jamy ustnej spowodowana chorobą, lub zażywaniem niektórych leków
Wśród przyczyn helitozy patologicznej, wyróżniamy:
– zapalenie oskrzeli ze zwiększonym wydzielaniem śluzu
– uchyłki przełyku, w których gromadzą się i gniją resztki pokarmu
– marskość wątroby – pojawia się w oddechu odór zepsutych jajek
– cukrzyca i tak zwany oddech kwasiczy o słodkawym zapachu
– ropnie gardła i krtani
– nowotwory – zarówno umiejscowione w górnej części przewodu pokarmowego, jak i w drogach oddechowych
Rozpoznanie halitozy i usuwanie jej objawów
Rozpoznanie objawów halitozy jest bardzo proste – wystarczy zbliżyć się do chorego i powąchać wydychane przez niego powietrze. W przypadku występowania nieświeżego zapachu należy zacząć od podniesienia poziomu higieny jamy ustnej. Prawidłowe szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz płukanie jamy ustnej, to absolutne podstawy. Należy również udać się do stomatologa, żeby wykluczyć próchnicę oraz choroby przyzębia.
Warto pomyśleć o eliminacji używek, takich jak papierosy i alkohol oraz ograniczyć spożycie cebuli i czosnku. Można jednocześnie zwiększyć ilość natki pietruszki w diecie.
Dobrym pomysłem jest stosowanie pastylek do ssania z zawartością cynku, neutralizujących lotne związki siarki będące przyczyną przykrego zapachu z ust. Dzięki zawartości szałwii i mięty, dodatkowo odświeżają one oddech.
Kiedy objawy nie znikają, należy przeprowadzić diagnostykę stanu zdrowia pod kątem chorób organizmu, którym halitoza zwykle towarzyszy.