Nagła głuchota przebiega zwykle stopniowo. Niedosłuch zyskuje na sile w ciągu kilku lub kilkunastu godzin. Ubytek słuchu wynosi powyżej 30 dB. W zdecydowanej większości przypadków problem ten dotyka tylko jednego ucha. Laryngologia wciąż pozostaje bezsilna na gwałtowną głuchotę. Nie można jej zapobiec, gdyż wciąż niejasna jest przyczyna jej występowania.
Kiedy dochodzi do nagłej utraty słuchu?
Nagła utrata słuchu nie ma jednej przyczyny. Nie można tutaj wskazać np. dużego natężenia dźwięku, wybuchu, czy też szoku. Jeśli powód głuchoty jest jasny, to nie ma mowy o nagłej utracie słuchu. W tym przypadku upośledzenie narządu słuchu wynika często z choroby naczyń krwionośnych. Zatrzymanie lub spadek przepływu krwi to sytuacje bardzo groźne, które mogą spowodować częściową lub całkowitą utratę słuchu. O wiele gorszym przypadkiem jest zator krwi – zmiany mogą być już nieodwracalne. W przypadku, gdy ubytek słuchu nie jest jeszcze zbyt wysoki, to istnieje dużą szansa na to, że utrata słuchu będzie odwracalna.
W grupie szczególnego ryzyka na uszkodzenie układu krwionośnego wewnątrz narządu słuchu znajdują się osoby z cukrzycą, miażdżycą, czy też nadciśnieniem tętniczym. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze problem tkwi w przepływie krwi. Duże ryzyko nagłej głuchoty stwarza także infekcja wirusowa ucha. Mowa tutaj w szczególności o odmianach wirusowych, które często nawracają. Ogromne znaczenie ma również infekcja górnych dróg oddechowych. Często zdarza się tak, że osoba cierpiąca na nagłą głuchotę przebyła grypę, różyczkę, opryszczkę, a także inne infekcje dróg oddechowych.
Nagła głuchota może być reakcja autoimmunologiczną. Jest to sytuacja, kiedy organizm sam wytwarza przeciwciała niszczące komórki słuchu. Innym powodem może być uraz głowy. Do uszkodzenia struktur ucha wewnętrznego może dojść nawet podczas zmian ciśnienia (np. podczas nurkowania). Głównym problemem tego schorzenia jest trudność z jednoznacznym określeniem przyczyny. Właśnie dlatego bardzo ciężko jest dopasować odpowiednie plan leczenia.
Jak leczy się gwałtowną utratę słuchu?
Podczas leczenie gwałtownej utraty słuchu zwykle podaje się leki przeciwzakrzepowe. Wynika to z faktu, że częstym powodem głuchoty są zatory. Należy mieć świadomość, że im szybciej zostanie rozpoczęte leczenie, tym lepiej. Każda zwłoka działa tutaj na naszą niekorzyść. Już po rozpoznaniu pierwszych niepokojących objawów (m.in. bólów głowy, zatkania ucha, szumów usznych, utraty równowagi) należy zgłosić się do specjalisty.
W ostatnim czasie naukowcy z National Maritime Medical Center udowodnili, że podczas leczenie nagłej głuchoty dużą rolę odgrywa terapia tlenowa. Wykazano, że komora hiperbaryczna wspiera proces odwracania utraty słuchu. Pacjent oddycha czystym tlenem o wysokim ciśnieniu, co pozytywnie wpływa na proces leczenia. Oczywiście równolegle prowadzone jest leczenie tradycyjne. Eksperymenty udowodniające skuteczność komory hiperbarycznej dają dużą nadzieję osobom o głębokiej utracie słuchu. To właśnie w przypadku dużych ubytków słuchu terapia tlenowa przynosi najlepsze efekty.