Polisomnografia – badanie snu

Polisomnografia - badanie snu

Zaburzenia snu, takie jak na przykład bezdech senny, mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. W żadnym wypadku nie należy ich lekceważyć! Aby wykryć zaburzenia snu, powinniśmy zgłosić się do laryngologa w celu wykonania badania snu – polisomnografii. Wyjaśniamy, na czym polega polisomnografia oraz jakie są wskazania do jej wykonania.

Laryngologia – jakie są wskazania do wykonania badania?

Polisomnografia to badanie, który powinny wykonać wszystkie osoby cierpiące na zaburzenia snu, w szczególności te związane z oddychaniem. Możemy tu wymienić przede wszystkim często lekceważoną dolegliwość, jaką jest chrapanie. Ponadto do laryngologa powinny zgłosić się osoby cierpiące na bezsenność lub „niespokojny sen”, gwałtownie wybudzające się w nocy. O zaburzeniach snu mogą świadczyć także zmęczenie i senność w ciągu dnia oraz poranne bóle głowy. Wykonanie badania, jakim jest polisomnografia, zaleca się czasem osobom cierpiącym na padaczkę.

Polisomnografia – jak się przygotować na badanie snu?

Do badania warto odpowiednio się przygotować. Pamiętajmy o tym, że w celu jego wykonania będziemy musieli zostać na noc w szpitalu, dlatego też weźmy ze sobą przydatne rzeczy, takie jak na przykład pidżama (najlepiej sprawdzi się rozpinana z przodu, dzięki czemu łatwiejsze będzie przypięcie elektrod). W dniu badania powinniśmy zrezygnować z napojów zawierających kofeinę i teinę (mogą one sprawić, że nie damy rady zasnąć) i alkoholu. Badanie zwykle rozpoczyna się późnym wieczorem, pacjent jednak powinien zgłosić się wcześniej. Konieczne będzie oczywiście dokonanie formalności, przeprowadzenie wywiadu lekarskiego i wypełnienie różnego rodzaju ankiet na temat stanu zdrowia.

Polisomnografia – jak przebiega badanie?

Badanie snu, jakim jest polisomnografia, składa się z czterech etapów:

1)Elektroencefalografia (EEG) – polega na badaniu bioelektrycznej czynności mózgu. W tym celu na głowie pacjenta umieszcza się specjalne elektrody;

2)Elektrokardiografia (EKG) – bada się aktywność serca przy pomocy umieszczonych na klatce piersiowej elektrod;

3)Elektrookulografia (EOG) – poprzez umieszczenie elektrod na oczach pacjenta bada się zmiany prądów czynnościowych w czasie ruchów gałek ocznych;

4)Elektromiogragia (EMG) – w tym przypadku elektrody umieszcza się na ciele pacjenta w celu zbadania funkcji nerwów i mięśni.

Dodatkowo na ciele umieszcza się różnego rodzaju czujniki ruchów kończyn, w okolicy ust umieszcza się mikrofon, monitorowana jest temperatura ciała. W pomieszczeniu znajduje się kamera. Pacjent obserwowany jest w ten sposób przez całą noc.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje