Alergologia

Umów się na konsultację!

Rejestracja telefoniczna czynna w godzinach od 8-18

Leczymy między innymi:

Alergologia to to dziedzina medycyny, która skupia się na diagnostyce i leczeniu chorób, które powodowane są przez alergeny znajdujące się w środowisku zewnętrznym. Substancje uczulające mogą być bardzo różnorodne, a terapią przeciwalergiczną zajmuje się alergolog. Alergolog to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób o podłożu uczuleniowym. Alergenami mogą być różnorodne substancje, w tym choćby pyłki roślin, roztocza kurzu domowego czy związki zawarte w ślinie kota i sierści psa.

Co leczy alergolog?

Alergolog to lekarz, którego celem jest zidentyfikowanie substancji odpowiedzialnych za wywoływanie nadmiernej reakcji uczuleniowej u danego pacjenta. Poza tym, specjalista proponuje pacjentowi terapię, która ograniczyć ma uporczywe objawy oraz prowadzi nadzór nad przebiegiem leczenia. Specjalista przeprowadza wywiad medyczny, podczas którego zadaje pytania dotyczące rodzaju i częstotliwości występowania objawów uczuleniowych. Poza tym, ocenia stan zdrowia pacjenta oraz analizuje ewentualne obarczenie innymi chorobami. W ramach diagnostyki mogą być wykonywane testy alergiczne, testy skórne, testy z krwi oraz tak zwane próby prowokacyjne. W gabinetach alergologicznych leczyć można różnorodne choroby, w tym astmę alergiczną, katar sienny, kaszel i anginę alergiczną, a także demografizm, pokrzywkę alergiczną, alergiczne zapalenie zatok, ucha i spojówek, atopowe zapalenie skóry oraz alergie pokarmowe.

Czym są alergeny?

Alergeny to substancje uczulające, które znajdują się w środowisku zewnętrznym. Kontakt tego rodzaju związków z organizmem zdrowego człowieka nie powoduje żadnych negatywnych zjawisk. U alergików dochodzi jednak do tak zwanej reakcji alergicznej, która jest nadmierną odpowiedzią ich układu immunologicznego. Alergenami mogą być między innymi białka zawarte w ślinie kotów i sierści psów, metale ciężkie lub pyłki roślin. Reakcje uczuleniowe zwykle związane są z występowaniem uporczywych objawów. Pacjenci dość często uskarżają się na wodnisty katar, kichanie oraz duszący kaszel. Poza tym, borykają się oni ze świądem skóry oraz pieczeniem i zaczerwieniem spojówek. Wyróżnić można kilka rodzajów alergenów, w tym substancje wziewne, które przenoszone są wraz z powietrzem, a także alergeny pokarmowe i kontaktowe. Należy dodać, że reakcje uczuleniowe mogą pojawiać również się w następstwie przyjmowania wybranych leków, w tym choćby antybiotyków.

Pyłki drzew i traw

Jaja kurze

Ryby

Owoce morza

Grzyby pleśniowe

Objawy alergii z którymi należy udać się do alergologa:

Z pomocy alergologa warto skorzystać w przypadku podejrzenia występowania reakcji uczuleniowych. Konsultacja powinna się odbyć w wypadku przedłużających się dolegliwości bólowych brzucha, nudności oraz świądu skóry. Wśród innych objawów, które powinny skłonić pacjenta do wizyty w gabinecie alergologicznym wymienia się uporczywe kichanie, łzawienie oczu oraz drapanie w gardle. Warto podkreślić, że wszelkie niepokojące objawy, w tym nietypowe zmiany skórne należy konsultować ze specjalistą. Konieczne jest w tym wypadku wdrażanie odpowiedniego leczenia, które obejmować może między innymi odczulanie. Tego rodzaju procedura polega na wykonywaniu zastrzyków z alergenami. Rodzaj zastrzyków zależy od typu reakcji uczuleniowej występującej u danego pacjenta. Wraz z upływem czasu dawka alergenu jest podnoszona, a niepożądana reakcja organizmu jest wyciszana. Odczulanie można z powodzeniem stosować w przypadku alergenów wziewnych oraz uczulenia na jad owadów. W ramach leczenia mogą być również podawane preparaty przeciwhistaminowe, które ograniczają reakcję uczuleniową organizmu. Podawane mogą być również pacjentom glikokortykosteroidy, krople do oczu lub aerozole do nosa. Alergia może mieć również związek z przyjmowaniem uczulających pokarmów. W tym wypadku z diety muszą być eliminowane tak zwane alergeny pokarmowe, które powodują niekorzystne objawy u danego pacjenta.

Łzawienie oczu

Drapanie w gardle

Uporczywe kichanie

Świąd skóry

Dolegliwości bólowe brzucha

Uporczywy kaszel

Świszczący oddech

Kiedy alergia zagraża życiu – Wstrząs anafilaktyczny

Wstrząs anafilaktyczny to nagły i bardzo silny odczyn alergiczny. Tego rodzaju zdarzenie może mieć związek między innymi z pozajelitowym podaniem leków lub wstrzyknięciem środka kontrastowego. Objawy wstrząsu anafilaktycznego pojawiają się już po upływie kilku sekund upływających od kontaktu z alergenem i mogą obejmować blednięcie skóry, nagły spadek ciśnienia tętniczego, przyspieszenie akcji serca, pokrzywkę, utratę przytomności oraz bezwiedne oddawanie moczu i stolca. Należy podkreślić, że wstrząs anafilaktyczny stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Konieczne jest więc pilne wezwanie pomocy medycznej. Wśród innych przyczyn anafilaksji wymienia się składniki pokarmowe lub jad owadów. Co ciekawe, wyróżnić można wstrząs o charakterze alergicznym oraz niealergicznym. Gwałtowna reakcja organizmu pojawiać się może w efekcie oddziaływania zimna, stresu oraz w następstwie przetaczania krwi lub nadmiernego wysiłku fizycznego. Wstrząs anafilaktyczny może wystąpić również podczas wykonywania prób alergicznych. Konieczne jest zatem odpowiednie przeszkolenie personelu przeprowadzającego procedurę oraz dostępność apteczki przeciwwstrząsowej.

Nasi lekarze:

Dlaczego my?

Od 20 lat – towarzyszymy
pacjentom, oferując usługi
medyczne na najwyższym poziomie.

Każdego roku
wykonujemy 100 000
świadczeń zdrowotnych.

Zatrudniamy 130 osób
personelu medycznego
z wiedzą i doświadczeniem.

Jakość naszych usług
potwierdzona Certyfikatem
PN-EN ISO 9001:2009.